2022 Black Friday ne zaman? Kara Cuma ne zaman? Black Friday hangi gün? Kara Cuma (Black Friday) ne zaman başlıyor? Black Friday ne demek?  

Her senenin bir cuma günü Black Friday olarak adlandırılıyor. Dünyada herkesin dörtgözle beklediği günlerden olan Black Friday gününde tüm mağazalarda büyük indirimler yapılıyor.

27.09.2022

Black Friday ne zaman? Kara Cuma Ne zaman?

Büyük indirim günü olarak adlandırılan Black Friday yani Kara Cuma günü 2022 yılında 25 Kasımda olacak. Dünyada tüm mağazalar bugünde büyük indrimler yapıyor. Herkesin heyecanla beklediği bu gün 25 Kasım Cuma ya denk geliyor.

BLACK FRİDAY NEDİR?

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma gününe denir. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz. Kanada ve İngiltere’de de Black Friday günü vardır ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar. Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.