2022 doğum parası, doğum yardımı ne kadar? 

19.05.2022

2022 DOĞUM YARDIMI ÜCRETİ NE KADAR?

SSK’lı çalışan kadınlara doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik ödemesi yapılmaktadır. Bu haktan yararlanabilmek için en az 90 gün sigorta primi ödemesi şartı aranmakta. ödenecek miktar çalışan annenin son 3 aylık brüt ücretine göre hesaplanıyor. Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi anneye ödeniyor. Buna göre 2022’de brüt maaşı 5004 TL olan asgari ücretli çalışan annelere 12450 TL ödenebiliyor.

DOĞUM PARASI ALMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Doğum parasını alınabilmesi gerekli şartlar şunlardır;

-Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmalı. Doğum izni başlamadan önce işten ayrılmış olanlar bu ödeneği alma hakkını kaybediyor.

-Kadının işyerindeki sigortalılık durumunun devam etmesi gerekiyor ve Rapor süresince ( 112 gün içinde ) işyerinde çalışmaması gerekiyor.

-Kadın çalışan, aldığı raporu işyerine teslim etmeli.

YENİ DOĞAN PARASI NE KADAR?

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan tüm annelere çocuk parası ödeniyor. Yeni doğan çocuk yardımı için TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den başvurulabilir. Ayrıca, Aile Bakanlığı il müdürlükleri ile ilçelerde kaymakamlıklara da başvurulabiliyor.

ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL ödenmektedir.

EMZİRME ÖDENEĞİ MİKTARI NE KADAR OLDU?

Anne olan kadın çalışana veya eşinin doğum yapması sebebiyle sigortalı babaya çocuk başına ödenen emzirme ödeneği 316 TL oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.