2023 memur ve emekli maaşları belli oluyor! Memur ve emekli maaş zammı ne zaman açıklanacak?

2023 yılı asgari ücretin açıklanmasının ardından gözler memur ve emekli maaşlarının enflasyon rakamından sonra ne olacağına çevrildi. Enflasyon rakamına refah payı da eklenmesi bekleniyor. Peki, 2023 yılı memur ve emekli maaşları ne zaman belli olacak? Zam ne zaman açıklanacak?

01.01.2023

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, yılda iki defa 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı oranında belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyorlar.

Kasım ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte 5 aylık verilere göre, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 14,04, enflasyon farkı dahil 5 aylık memur zammı ise yüzde 15,04.

TÜİK tarafından 3 Ocak günü açıklanacak olan enflasyon oranlarının ardından memur maaşlarına yapılacak zam oranı netleşmiş olacak. Netlik kazanan bu rakamlara refah payı da eklenmesi beklentiler arasında.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ZAM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin zenginliğini çalışanlar başta milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla yapacağız” ifadelerini kulandı.