Atatürk’ün ölmeden önceki son sözü aleykümselam mı oldu? Mustafa Kemal Atatürk ölmeden önce aleykümselam mı dedi?

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihinde hayata gözlerini kapadı. Ölüm yıldönümünde, Atatürk’ün son sözleri merak ediliyor. Peki, Atatürk’ün son sözleri ne oldu? Atatürk’ün ölmeden önceki son sözü aleykümselam mı oldu? Mustafa Kemal Atatürk ölmeden önce aleykümselam mı dedi?

09.11.2022

Atatürk’ün ölmeden önceki son sözü aleykümselam mı oldu? Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde, son sözleri herkesçe merak ediliyor ve araştırılıyor. En çok merak edilenler arasında olan, Atatürk ölmeden önce aleyküm selam dedi mi? Atatürk ölmeden önce neden aleyküm selam dedi? soruları geliyor. İşte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son anlarında söyledikleri…

Atatürk’ün ölmeden önceki son sözü aleykümselam mı oldu?

ATATÜRK’ün son sözü “Aleykümüsselam” (8 Kasım 1938)

“Saat kaç?..”

Cevap verdim: “7.00 Efendim.”

Aynı suali bir iki defa daha tekrar etti, aynı cevabı verdim. Biraz sükûnet bulunca yatağa yatırdık; başucuna sokuldum:

“Biraz rahat ettiniz değil mi efendim?..” diye sordum.

“Evet!..” dedi.

Arkamdan Neşet Ömer İrdelp yanaşıp rica etti: “Dilinizi çıkarır mısınız efendim?..”

Dilini ancak yarısına kadar çıkardı; Dr. İrdelp tekrar seslendi: “Lütfen biraz daha uzatınız!..” Nafile!.. Artık söyleneni anlayamıyordu; dilini uzatacağı yerde tekrar tamamen çekti; başını biraz sağa çevirerek Dr. İrdelp’e dikkatle baktı ve “Aleykümselam” dedi; son sözü bu oldu ve ikinci ponksiyondan tam 30 saat sonra komaya girdi”

(Soyak, Hasan Rıza (1973). Atatürk’ten Hatıralar. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları. s. 771.)