Bayram İkramiyeleri konusunda İlk Ağızdan Açıklama Geldi !

19.04.2022

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilerin bayram ikramiyelerine dair yaptığı açıklamada, “İkramiye bin 100 TL olarak 28 veya 29 Nisan’da ödemeler yapılacak” dedi.

Bakan Bilgin, katıldığı bir programda, gündeme dair açıklamalarda bulundu ve sorulan sorulara cevap verdi.

Emeklilere verilen bayram ikramiyesinde artış yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Bakan Bilgin, “Bu zaten adı üstünde bayram ikramiyesi. Bu, ücret türü veya asgari ücret vesaire gibi bir şey değil. Şu anda öyle bir kararımız yok.” diyerek cevap verdi.

Ramazan Bayramı ikramiyesinin ne zaman ödeneceği ve kamuya maliyetinin ne kadar olacağı sorusu üzerine Bakan Bilgin:

“Bunu bayramdan önce ödeyeceğiz. 28 veya 29 Nisan’da mutlaka ödenecek. İkramiyenin toplam maliyeti iki bayramda yaklaşık 25 milyar lira. Yani çok büyük bir rakam. Bugünkü ekonomik şartlar içerisinde bireysel olarak bakıldığı zaman 1100 lira ama kamu bütçesindeki karşılığı 25 milyar liradır. Petrolü, doğal gazı devlet sübvanse ediyor. Düşük gelir gruplarına daha fazla sübvanse ediyor ama buna rağmen çok yüksek. Neden, dışarıdan gelen bir kaynak, dövizle alıyoruz. Dünyada enerji fiyatları yükseldi ama bizde daha fazla yükseldi. Çünkü bizde dolardaki dalgalanmanın da yansımasıyla yükseldi. Yani bu 25 milyar, ilave bir 25 milyar lira daha diyelim. İlave 25 milyarı götürüp benzin ya da doğal gaz sübvansiyonu için kullansak, bu fiyatları yarı yarıya düşürebilecek bir rakamdır.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.