Ben Bu Cihana Sığmazam Firuze Turan Kimdir? Asıl Adı nedir? Kaç yaşında ve aslen nerelidir? Evli mi?

Ben Bu Cihana Sığmazam dizisinde Firuze Turan karakterini Pelin Akil canlandırıyor. Peki, Pelin Akil Kimdir? Asıl Adı nedir? Kaç yaşında ve aslen nerelidir? Evli mi? hangi dizilerde oynamıştır? İnstagram adresi ne

20.09.2022

Pelin Akil Kimdir?

Pelin Akil Altan (d. 17 Nisan 1986, İstanbul), Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusudur.

Rent Müzikali, Marika’nın Serveti, Abim Geldi, İstanbulname, Depo, Sersefil-Korkuyorum Sevgilim ve Closer gibi tiyatro oyunlarında yer almıştır. Pelin Akil ilk ve en çok konuşulan deneyimini 2007-2011 yılları arasında FOX’ta yayımlanan Arka Sıradakiler dizisiyle yaşamıştır, 4 sezon ve 160 bölüm yer aldığı Arka Sıradakiler dizisinden senaryo gereği ayrılmasının ardından TRT 1’de yayınlanan, Pana Film’in yapımcısı olduğu Kurt Kanunu dizisinde Ballı Naciye rolünü oynadı, Kurt Kanunu’nda oynadığı süreçte bir de TRT 1’de yayımlanan Seksenler dizisinde Seçil karakterine can veriyordu. Daha sonra Pelin Akil başka projelerde yer aldı ama 6. sezonda tekrar Seksenler dizisine dâhil olmuştur. 2012 yılında Show TV’de yayımlanan Suskunlar dizisinde Nisan karakterini canlandıran Pelin Akil daha sonra karşımıza 2014 yılında TRT 1’de yayınlanan Kızıl Elma dizisiyle çıktı. 2015’te Show TV’de yayımlanan Ne Münasebet dizisinde Nil karakterine can vermiştir. Bunların yanı sıra atv’de yayınlanan Aile İşi ve yine Star TV’de yayımlanan Çember projelerinde yer almıştır. Pelin Akil, sadece dizilerde oynamadı, hem beyaz perdede hem tiyatro oyunlarıyla karşımıza çıkmaya devam etti.

Anne tarafından Makedonya göçmeni, baba tarafından ise Boşnak asıllıdır. Arka Sıradakiler dizisinde oynarken tanıştığı oyuncu Anıl Altan ile 2016 yılından beri evli olup ikiz kız çocuğu sahibidir.

İnstagram adresi: pelinakil