Cemal Enginyurt kimdir? Hangi partiden? Nerenin milletvekili? Görevi ne? Aslen nerelidir?

07.08.2022

CEMAL ENGİNYURT KİMDİR?

Cemal Enginyurt, 9 Nisan 1965 yılında Kırşehir’de dünayaya geldi. Siyasetçi ve 27. Dönem Demokrat Parti Ordu milletvekilidir. İlk, orta ve lise öğrenimini Ordu’da tamamlayarak, lisans öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur.

Enginyurt, lisede okurken 12 Eylül 1980 darbesiyle 3 yıl hapiste yattı. 1986 yılında Ordu Bizim Ocak temsilciliğini kurarak, 12 Eylül sonrası İlk Ülkü Ocakları faaliyetini başlattı.

1994 yılında MHP’den Ordu il başkanı olarak seçildi. 1999 yılında MHP’nin ilk Ordu milletvekili olmayı başardı. 2012 yılında MHP Ordu İl Başkanlığı görevine tekrar seçildi ve bu görevi 2014 yılına kadar devam ettirdi.

Haziran 2015 genel seçimlerinde MHP’den Ordu 1. sıra milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 2018 genel seçimlerinde yeniden milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

19 Temmuz 2020’de Cemal Enginyurt, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin fındık fiyatı açıklaması üzerinden AKP’yi eleştirmiş, AKP tarafından MHP’nin yok sayıldığını savunmuştu. Cemal Enginyurt yaptığı açıklamalarda “Biz her söze başladığımızda ‘Sayın Cumhurbaşkanı’ diye başlıyoruz. Ama bu arkadaşlar bizi yok sayıyorlar. Her yerde yok sayıyorlar. Belediyelerde, sokakta, siyasette yok sayıyorlar. En son bugün tarım bakanı… Biz anlatamıyor muyuz projeleri? Muhalefet mi ettik size?” ifadelerini kullanmıştı.

Cemal Enginyurt’un bu açıklamalarından sonra 21 Temmuz 2020’de MHP üyeliğinden kesin ihraç talebi ile tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edilmiştir. 30 Temmuz 2020’de ise Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu toplantısın sonrasında, Cemal Enginyurt parti üyeliğinden kesin olarak çıkarılmasına karar verildiği açıklandı.

18 Aralık 2020 tarihinde Gültekin Uysal’ın daveti üzerine Ankara’da düzenlenen törenle Demokrat Parti’ye katıldı ve teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine getirildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.