Clubhouse nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Kimler kullanabilir? Özellikleri ne?

28.09.2022

Clubhouse, 2020 yılında yazılım geliştiricileri Alpha Exploration Co. tarafından başlatılan, yalnızca davetiyeyle kullanılabilen, sesli sohbet içeren bir sosyal ağ uygulamasıdır. Aralık 2020’de yaklaşık 100 milyon ABD doları değerinde olan şirket 21 Ocak 2021 tarihinde bir milyar dolar piyasa değerine ulaşmıştır.

Clubhouse, çeşitli konularda konuşmalar, talk showlar, müzik, ağ oluşturma, dating, performanslar, politik tartışmalar ve daha fazlasıyla çok çeşitli kulüpler ve sanal odalar sunar.

Uygulama ile bir konu belirlenerek sesli sohbet odaları açılabilir ve konu hakkında birden fazla kişi sesli ortamda iletişim kurabilir. Sohbet odasının tüm kullanıcılara açık olduğu açık sohbet, sadece takipçilerin katılabildiği sosyal sohbet ve sadece davetlilerin katılabildiği gizli sohbet odaları açılabilir.

Uygulama içindeki takvim özelliği ile kullanıcının ilgi alanına giren planlanmış sohbetler görülebilir, hatırlatma bildirimi oluşturulabilir. Bildirimler alarak uygulamaya yeni katılan bağlantılar görüntülenebilir, takip eden kişilerin takvime eklediği sohbetlerle ilgili bildirimler görüntülenebilir.