Didem Madak kimdir | Nerelidir | Evlimidir | Kaç yaşında vefat etmiştir |

09.04.2022

8 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de doğdu. Anne ve babası olan Füsun ve Yusuf öğretmen görevleri gereği Amasya ve Burdur’da bulunmuşlardır. Didem Madak çocukluğunun büyük bir kısmını Amasya ve Burdur’da geçirmiştir. Kendisi henüz altı yaşındayken, kardeşi Işıl dünyaya geldi. 12 Eylül olayları sırasında babası Yusuf öğretmen Uşak iline sürülünce Didem kardeşi ve annesiyle birlikte Burdur’da kalarak sıkıntılı bir hayat geçirmeye başlamıştır. 1983 yılında, annesi beyin kanseri sebebiyle vefat etmiştir. Bu kayıp, Didem Madak’ın şiirlerine tesir edecek olan ilk büyük travmaya yol açtı. Babasının kısa süre sonra tekrar evlenmesiyle birlikte de yavaş yavaş babasıyla olan bağları kopmaya başladı. İlköğretimine Uşak’ta, babasının yanında, başlamış olsa da ortaokul ve liseyi İzmir’de tamamladı.

Üniversite sınavına girdiği ilk yıl Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümünü kazandı ancak maddi sıkıntılardan dolayı çalışmak zorunda olunca okulu bıraktı. Daha sonra tekrar sınavlara hazırlanan Madak, bu kez Dokuz Eylül Üniversitenin hukuk fakültesini kazandı. Birinci sınıfa kadar devam ettiyse de bu kez babasıyla olan ilişkisinin bozulmasından dolayı kaydını dondurdu. Henüz on dokuz yaşındayken ilk evliliğini yaparak evi terk etti. Yaklaşık dört sene evli kaldıktan sonra boşandı ve yarım bıraktığı hukuk eğitimini 2000 yılında tamamladı. Stajyer avukatlık yaptığı zamanlarda tasavvufa yöneldi ve aynı zamanda şiirle tanıştı. Bu süreçte, edebiyatçı Müjde Bilir ile sıkı bir dostluk bağı kurdu.

2002 yılında İstanbul’a taşındı ve ölene kadar burada yaşadı. İstanbul Eczacılar Odasının avukatlığını yapmaya başlayan Didem Madak, bir yandan da şiir çalışmalarına devam etti. 2006 yılında, ikinci evliliğini Timur Çelik ile yaptı. Bu evlilikten doğan çocuğuna ise annesinin adını verdi. Anne olduktan sonra şiir yazmayı bırakan şair bir süre edebiyattan uzaklaştı. 2010 yılında kolon kanserine yakalandı ve bir yılı aşkın süredir mücadele etmesine rağmen hastalığa yenik düşerek 23 Temmuz 2011 tarihinde hayata veda etti.

Kaleme aldığı kitapları şunlardır;

  • Grapon Kağıtları, 2000
  • Ah’lar Ağacı, 2002
  • Pulbiber Mahallesi, 2007

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.