EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Gönderilen EFT iptal edilir mi?

10.12.2022

Para göndermek isteyen vatandaşlar tarafından her gün yapılan işlemlerden birisi de EFT yapmaktır. Karşı tarafa para göndermek isteyenler bankalara arası EFT ile gönderim yaparken bazen hesap numarası veya iban numarasını yanlış girebilmektedirler. Yanlış bir hesaba gönderim yapabilmektedirler, böyle bir durumla karşılaşanlar, EFT iptalinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Peki, EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Gönderilen EFT iptal edilebilir mi?

YANLIŞ YAPILAN EFT İPTAL İŞLEMLERİNDE NE YAPILIR?

EFT bankalar arası para gönderme işlemlerinden biridir. Banka hesabınızdan başka bir banka hesabına bankanın belirlemiş olduğu EFT saatlerinde ve limitinde para gönderim işlemi yapabilirsiniz. Çoğunlukla bankaların EFT gönderim saatleri 08:00-17:00 arası olmaktadır. EFT gönderme işlemini yaparken yanlış bir hesaba para göndermiş iseniz, bu durumu fark ettiğiniz anda EFT menüsünden bekleyen para transferleri bölümünden işlemi iptal edebilirsiniz. Eğer burada işlemi göremiyorsanız bankanızı hemen haberdar etmelisiniz. Eğer yaptığınız EFT banka genel merkezine ulaştıysa, EFT işleminin geri alınması mümkün olmayacaktır.

EFT İptal Etme İşlemlerini;

  • İnternet bankacılığı ile iptal,
  • Banka şubesine başvurarak EFT iptal,
  • Bankanızı arayarak EFT iptali yapabilirsiniz.

EFT İPTAL ETME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Yapılan EFT karşı tarafa ulaştıysa iptal edilememektedir. Ancak banka şubenize giderek EFT işlemini yanlışlıkla yaptığınız kanıtlamanız halinde, gönderi yaptığınız banka aynı ise hesaba gönderdiğiniz miktar kadar bloke işlemi yaparak yardımcı olabilmektedirler. Banka tarafından paranın gönderildiği hesap sahibi aranarak bilgilendirme işleminden sonra paranızı hesabınıza geri alabilirsiniz. Banka farklı olması durumunda işlemler biraz uzun ve zahmetli olmaktadır.

Yanlış işlem yaptığınız anladığınız anda hemen aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

  • Mobil bankacılık hesabınıza giriş yapın,
  • İşlem yap seçiniz,
  • Başka bankaya EFT’ye tıklayınız,
  • Transfer talimatlarıma tıklayınız,
  • EFT’yi seçerek iptal ediniz.

KARŞI TARAFA ULAŞAN EFT İPTAL EDİLİR Mİ?

Yaptığınız yanlış EFT işlemi karşı tarafa ulaştıysa bu işlemin iptali oldukça zordur. Para karşı tarafın hesabına geçti ise banka size fazla yardımcı olamamaktadır. Eğer farklı bir banka ise neredeyse bankanızın işlem yapması imkansızdır. Parayı gönderdiğiniz hesap sahibini tanıyorsanız, durumu anlatarak parayı geri isteyebilirsiniz.

Parayı gönderdiğiniz hesap sahibini tanımıyorsanız en iyi yapmanız gereken işlem bankanızdan sorgulama yaparak, hesap sahibinin bilgilerine ulaşarak, karşı bankaya durumu anlatmak ve hesap sahibine ulaşmak olacaktır. Aksi takdirde karşı tarafa ulaşmış EFT işleminde iptal işlemi yapılamayacağınızdan, paranızı geri alamayabilirsiniz.

EFT işlemi yaparken alıcı bilgilerinde yanlışlık yaparsanız, paranız karşı tarafa ulaşmaz, size de geri dönmeyebilir, paranız askıda bekliyor olabilir. Girilen bilgileri kontrol ederek, yardım için banka müşreti hizmetlerinizi araybilirsiniz.