Emziren anne oruç tutar mı? Emzirmek orucu bozar mı?

01.04.2022

Ramazan ayında emziren anne oruç tutabilir mi sorusunu Diyanet cevapladı. Anneler için bebek emzirmek kesinlikle oruç bozmaz. Bebek emziren anneler doktorlarına danışarak kontrollü bir şekilde oruçlarını tutabilirler. Ancak bebek emziren anneler oruç tutamadıkları zaman şartların daha elverişli olduğu durumlarda bunu kaza edebilir farklı bir zamanda da oruçlarını tutabilirler.

Başta açlık olmak üzere susuzluk, yorgunluk ve uykusuzluk gibi başlıca sebepler emzirirken oruç tutan annenin süt miktarını etkileyebilmektedir. Özelliklede vücudun uzun saatler boyunca susuz kalması süt üretimini doğrudan etkileyebildiği gibi süt miktarında da azalmaya sebebiyet verir.

Sütün miktarı kadar içeriği ve zenginliği de büyük önem taşımaktadır. Emziren annenin oruç tutması halinde, sütün içeriğinde bazı farklılıklar oluşabilir. Bu sebeple süt içeriğinin etkilenmemesi adına mutlaka doktorunuza başvurarak beslenme programı oluşturmanız önemlidir.

Din İşleri Yüksek Kurulu resmi sitesinde yer alan bilgilere göre; Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.