Erzincan’daki Siyanür Patlamasının Ardından Merak Edilenler, Bakanlık Açıklaması

27.06.2022

Erzincan’ın İliç ilçesinde 2009 yılından bu yana faaliyet gösteren Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait altın madeninde 21 Haziran gecesinde siyanürü taşıyan boru patladı. Yaşanan patlama sonucu gece boyunca Fırat Nehri’ne akan siyanür ancak sabaha karşı fark edildi. Yaklaşık 20 ton siyanürlü su, sülfürik asit ve çok sayıda zehirli kimyasal madde Fırat Nehri’ne aktı.

Bunun sonucunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, iddiaların ardından Çevre Denetim Ekipleri’nin bölgeye sevk edildiğini duyurdu. Denetimlerin ardından, bakanlık tarafından açıklama yapıldı.

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde oldu;

Erzin’e ait boru hattında meydana gelen olayda meydana gelen olaylar. Yapılan incelemede, boru hattından kaynaklanan sızıntının, tesis sınırlarının dışındaki eğimli arazide aktığı, mevsim itibarıyla alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir SU AKIŞI BULUNMADIĞI ve kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir KİRLİLİK OLMADIĞI tespit edildi. Ancak söz konusu tespitin analiz raporları ile teyit edilebilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından gerekli analizler yapılmak üzere numuneler alındı. Boru hattındaki solusyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek buradaki kontamine olmuş malzeme toprak yüzeyden sıyırılarak güvenli alana taşındı. Temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespit için de 27 numune daha alındı.

Çevre kirliliğine neden olan altın madenine “EN ÜST SINIR” olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulanmış, ayrıca 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na SUÇ DUYURUSUNDA bulunulmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.