George Soros Kimdir? Soros nerelidir? George Soros kaç yaşındadır?

06.05.2022

Macar Kökenli Amerikalı ve Dünyanın en zengin iş adamlarından olan Soros, 12 Ağustos 1930’da Macaristan’da dünyaya geldi.

Nazilerin Yahudilere yönelik soykırımı sırasında babasının temin ettiği sahte bir kimlikle hayatta kalmayı başardın ve 1947’de İngiltere’ye göç etti. 1956’da ABD’ye yerleşti ve bu ülkenin vatandaşı oldu.

İlk defa Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasından sonra Batı Avrupa’ya göre oldukça fakir olan Doğu Avrupa (Ukrayna, Belarus, Polonya, Yugoslavya, Romanya, vb.) ülkelerine tek başına tüm zamanların en büyük finansal yardımını yaparak adını duyurdu. Kuruluşuna öncülük ettiği uluslararası yatırım fonu sayesinde büyük bir servetin sahibi oldu.

Yaptığı yardımlar Birleşmiş Milletler gibi büyük kuruluşların finansal yardımlarından daha fazla olmuştur. Birçok yazar ve ünlü isim Soros’un bu faaliyetlerinden dolayı onu “hayırsever iş adamı” olarak adlandırırlar. Fakat bu düşüncenin tam aksine Soros’un bu yardımlarını o ülkelerin sosyo-politik sistemini kontrol etmek için yaptığını iddia eden yazarlar da bulunmaktadır. Soros, bu iddialara ve kafalardaki soru işaretlerine karşı, “Bu renkli devrimlerle suçlanmamın tek nedeni Rus propagandasıdır. Dünyanın her yanında böyle süreçleri destekliyorum. Şu anda Liberya’da yapıyoruz, Nepal’de de yapabiliriz,” diyerek kendini savundu ve bu tür eylemlerini kabullendi.

Ayrıca 2006 yılında bir Rus radyosuna verdiği demeçte, Gürcistan’da 2003 yılında gerçekleşen Gül Devrimi’ni finansal olarak da desteklediğini de açıklamıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.