Golf Nedir? | Golfü kim icat etti? | Golf Nasıl oynanır | Golfün Tarihi

12.04.2022

6 Mart 1457’de, 1437’den 1460’taki ölümüne kadar İskoç Kralı olan Kral II. James, bir Parlamento Yasası ile vatandaşların futbol ve golf oynamasını yasakladı. İskoçların, zorunlu askeri eğitimleri için okçuluk becerileri uygulamak yerine, bu oyunları sokaklarda ve kilise bahçelerinde oynadığı iddia ediliyor. 

Yasak, “Ülkenin hiçbir yerinde futbol, ​​golf veya benzeri anlamsız sporlar, kamu yararı ve ülkenin savunması dışında yapılmamalıdır” dedi.

Bu yasak, golf denilen bir oyunun ilk yazılı sözüdür. Ama bu oyun neydi? Tanınmış bir golf tarihçisi ve USGA Golf Müzesi ve Kütüphanesi eski Direktörü Rand Jerris, “Golf diyeceğimiz bir oyun olduğuna dair hem yazılı hem de görsel kanıtlar var” diyor. “Bir tanesi, açıkta toplara çarpan büyük mülk parçaları üzerinde oynandı. Diğeri ise aslında bir köyün ya da kasabanın sokaklarında, bir kilise bahçesine ya da bir caddeden aşağıya topa vurdukları bir oyundu. Bu nedenle tarihçiler, 1500’lerde İskoçya’da oynanan kısa golf ve uzun golf dedikleri arasında bir ayrım yaptılar.”

Jerris ve diğer golf tarihçilerinin emin oldukları şey, 1500’lerin ortalarında, yerdeki bir deliğe uzun mesafelerde birden fazla sopayla oynanan bir oyun olduğunu kanıtlamak için yeterli kanıt olduğudur. Tarihçiler, Latince öğretmek için golfün kullanıldığı döneme ait bir Latince gramer kitabı keşfettiler. 1636’da Aberdeen, İskoçyalı okul müdürü David Wedderburn tarafından yayınlanan  Vocabula, bir golf deliğinden ilk söz de dahil olmak üzere oyunun en eski açıklamalarını içerir.

Golfün İlk Kuralları

1744’te Edinburgh Golfçülerinin Onurlu Şirketi, Edinburgh’daki Leith Links’teki turnuvaları için On Üç Makale olarak bilinen oyunun ilk kurallarını yazdı. Sonraki 100 yıl boyunca, bu 13 kural 30’dan fazla kulüp tarafından kabul edildi. 

St. Andrews Kraliyet ve Antik Golf Kulübü (R&A) 1899’da ilk birleştirilmiş kurallar kodunu teslim edene kadar standart bir kurallar dizisi oluşturma girişimi yoktu. Bu aynı dönemde Amerika Birleşik Devletleri Golf Birliği kuruldu. New York City. USGA’nın kuralları, R&A’dan gelenlerle önemli ölçüde yakınlaştı ve bu iki varlığı oyunun iki ana yönetim organı olarak konsolide etti.

Jerris’e göre, 1880’lerde spor için yönetim organları oluşturmak için başlayan bir hareket vardı. Golf topluluğu bir dizi kurala direndi. Yarışma kuralları kurstan kursa değişti. Jerris, “Oyuna birlik kazandırmak için bir yönetim organı oluşturmanın ardındaki ivme ve itici güç, golfte 1890’lara kadar değil” diyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.