Google kaç yaşında? Dünyanın en popüler arama motoru ne zaman kuruldu? Google Ceosu Kim? Youtube’yi ne zaman aldı?

21.06.2022

Teknoloji şirketi EarthWeb’e göre, Google üzerinde günde yaklaşık 8,5 milyar arama yapılıyor.  Ağustos 2021 itibariyle internetteki toplam 1,88 milyar web sitesi olduğu tahmin ediliyor.

Başlangıçta bir arama motoru olarak kavramsallaştırılan şirket, kuruluşundan bu yana oldukça büyüdü. Google ayrıca YouTube ve Android’in de sahibidir. Şirketin Google Pixel akıllı telefon gibi ürünlerle telefon pazarında bulunmaktadır.

Peki Google kaç yaşında?

Google Inc., Sun Microsystems’in kurucu ortağı Andy Bechtolsheim’ın 100.000$’lık yatırımını takiben 4 Eylül 1998’de Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu.

Geçmişe göre, Page ve Brin , Google’ın ilk halka arzı için 29 Nisan 2004’te başvurdu. Şirket , Ağustos 2004’te halka açıldı.

Investopedia, Google’ın 2015 yılında Alphabet adını değiştirerek Google’ı bir yan kuruluş haline getirdiğini söylüyor. Bu hareket, antitröst ihlallerini önlemeyi ve şirketin tüm satın almalarını ve hizmetlerini bir teknoloji holdingi olarak birleştirmeyi amaçlıyordu.

Google’ın CEO’su kim?

Search Engine Journal’a göre, 2019’da Page ve Brin CEO ve Başkan olarak kendi pozisyonlarından ayrıldılar. Şirketin şu anki CEO’su Sundar Pichai’dir.

Google YouTube’u ne zaman satın aldı?

Ekim 2006’nın başlarında Google, YouTube’u 1.65 milyar dolara satın aldı. Susan Wojcicki, YouTube’un CEO’sudur.

Google, Android’i ne zaman satın aldı?

Google, 2005 yılında Android’i 50 milyon dolara satın aldı, dünya genelindeki akıllı telefonların %80’inden fazlasının 2014 yılından bu yana Android işletim sistemlerini kullandığı tahmin ediliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.