Güler Sabancı kimdir, kaç yaşında ve aslen nerelidir?

MasterChef 2022 yarışmasına aşçısının katılması ile gündem olan Güler Sabancı kimdir, kaç yaşında ve aslen nerelidir? Güler Sabancı evli mi, çocuğu var mı?

13.07.2022

Güler Sabancı Kimdir?

Güler Sabancı, Yüksel ve İhsan Sabancı çiftinin ilk çocuğu olarak 1955’te Adana’da doğdu. Sabancı ailesinin üçüncü nesil üyesidir. Ortaöğretimini TED Ankara Koleji’nde bitirdikten sonra yüksek tahsilini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde 1978′ de tamamladıktan sonra aynı yıl çalışma hayatına LASSA Lastik Sanayi A.Ş.’de başlamıştır. 14 yıl boyunca KORDSA Kordbezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Güler Sabancı, 1997’de Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grup Başkanı olmuştur. Güler Sabancı, Mayıs 2004 tarihinde Sakıp Sabancı’nın vefatı ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Murahhas Üyeliği’ne seçilmiştir.

Güler Sabancı; Forbes dergisi tarafından her yıl yayınlanan “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” 2021 listesinde, aralarında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Türk-Alman bilim insanı Özlem Türeci ve Bill & Melinda Gates Vakfı eş başkanı Melinda Gates’in de bulunduğu listede 77. sırada yer aldı.