Hergeleci İbrahim Kimdir? Hangi tarihlerde yaşamıştır? Aslen nerelidir? Başarıları nedir? Neden Hergeleci denilmiştir?

22.07.2022

Hergeleci İbrahim (1862-1917)
Hergeleci İbrahim Bulgaristan’ın Deliorman bölgesinde yer alan Razgrad ilinin Ezerçe köyünde 1862 yılında dünyaya geldi. Güreş sanatını Deli Hafız`dan öğrendi. Hergeleci 1.85 m. boyunda ve 100 kilo civarındaydı. Köyünde hergelecilik (at çobanlığı) yaptığı için “Hergeleci” lakabıyla anılmıştır.


Hergeleci İbrahim yağlı güreşte ters kepçe gibi yeni oyunlar keşfetmiş son derece usta bir pehlivandı. Hergeleci İbrahim  85 kilo ağırlığında olduğu halde 120 kiloluk pehlivanları rahatça yenebiliyordu. Bilhassa altçılığı (Çoğunlukla yerde, karşı güreşçinin altında oyun yapan) meşhurdu.

Mahsustan alta düşer ve altta iken tatbik ettiği oyunlarla rakiplerini yenerdi. Devrinin en ünlü pehlivanları arasındaydı. Adalı Halil’i yendikten sonra ünü daha çok arttı. Yenemediği tek pehlivan olan Koca Yusuf ile Paris’te yaptığı güreş olaylı geçmesi sebebiyle yarıda kaldı. 1914 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanı oldu. Hergeleci İbrahim, 1899 yılında Paris`te Dünya şampiyonluğu kazanan Ahmet Kara`nın da ustasıdır.
Hergeleci İbrahim Kartepe’de  1917 yılında vefat etti. Mezarı Sarımeşe mezarlığındadır. Her sene adına Sarımeşe’de güreşler düzenlenmektedir.