Hıdırellez duaları nasıl yapılır? | Hıdırellezi kimler kutlar, 2022 Hıdırellez karınca toprağı nasıl olur?

05.05.2022

Hıdırellez Duası nasıl yapılır?

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Hıdırellez Niyeti nasıl Yapılır?

Evime, mutfağıma, gelirime İlyas Peygamberin duası, tıkanmıi, yavaşlamış durmuş işlerime Hızır’ın eli değsin. Bedenime, sağlığıma buluşmalarının gücü aksın. Hayatıma neşe, keyif, huzur ve bereketin hayırlısı gelsin. Bu duanın 40 kez okunması gerekir.

Hıdırellezi Kimler Kutlar?

Hıdırellez ülkemiz’de bolluk ve bereket inancı esasında neşeyle çoşkuyla kutlanırken, dünya genelinde ise baharın müjdecisi olarak kutlanmaktadır. Dünya da diğer dinler tarafındanda kutlanan Hıdırellez, baharın müjdecisi olarak adlandırılmaktadır. Hıristiyanlar da  ise doğanın uyanmasının ilk günleri olarak kabul görmektedir. Hıdırellez Rum Ortodoks Patrikhanesi, Rum Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler tarafından da “Aziz George” günü olarak adlandırılmakta ve kutlanmaktadır.

Karınca Toprağı nasıl yapılır?

Hıdrellezin sabahı karınca yuvalarından seçilerek ince karınca toprağı alınır ve küçük paketlere doldurulur. Küçük paketler de cüzdanlara konulursa o yıl o cüzdanın parasız kalmayacağına inanılır. Bir çeşit bolluk ve bereket beklentisidir. Bu topraklara “Ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim. Lâ ilâhe illallahül melikül hakkul mübin. Muhammedü-Resülüllahi sadikul va’dil emin. Ya Rabbi, Ya Rabbi, Ya Hayyu, Ya Kayyum, Ya zel Celali vel İkram” duası okunur.

Resimli Hıdırellez mesajları için Buraya TIKLAYIN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.