Hulusi Akar’ın gelini, Melis Akar Kimdir? Kaç yaşında ve Nerelidir? Ne iş yapıyor, Ne zaman Gelin oldu?

16.07.2022

MELİS KAHYA AKAR KİMDİR?

Türkiye’deki eğitimini Robert Kolej’de tamamladı. Yale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Ekonomi Fakültelerinden şeref listesinde yer alarak, çift ana dal diploması ile mezun olan Melis Kahya Akar, döneminin akredite Elektrik Mühendisi tek kadın mezunu oldu.

IBM, PwC, HSBC ve JPMorgan (JPM) gibi şirketlerde staj yapan Melis Kahya Akar, tam zamanlı iş hayatına JPM New York merkezinde yatırım bankacısı olarak adım attı. İlk yılında, tüm dünyada JPM şirketlerindeki ‘en başarılı analist’, ikinci yılında ise “JPM Global Analist Eğitim Programı”na eğitmen olarak seçildi.

Stanford Üniversitesi’nde aldığı MBA eğitimi sırasında; kadınların sağlık, eğitim ve yetkilendirilme sorunlarına odaklı uluslararası kuruluşlara imkan ve bağışlar sağlamak amacı ile 11 kız öğrencinin oluşturduğu, halen faal olan, “11Empowered” adlı filantropi networkunu kurdu. Stanford’dan şeref listesinde mezun olan Melis Kahya Akar, Türkiye’de Migros’a yatırım yapmış BC Partners’ın Londra ofisinde çalıştı.

Şubat 2016’da General Atlantic Şirketi’nin New York merkezine katılan ve daha sonra şirketin; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki perakende ve tüketici operasyonlarını oluşturmak ve yürütmek üzere New York’tan Londra’ya taşınan Melis Kahya Akar, General Atlantic’in sponsorluğunda Harvard’da düzenlenen “Yatırımda Kadınlar” zirvesinde General Atlantic’in yüzü oldu.

Şu anda General Atlantic’in yönetim kurulunda yer alan ve İskandinav sağlıklı meyve suyu barı zinciri olan Joe & Juice’un yatırımlarını yöneten 34 yaşındaki Melis Kahya Akar, 2019 yılında “Amerika’da 40 Yaş Altı En Etkin 40 Türk Genci” listesine adını yazdırdı.

NİKAH ŞAHİDİ ERDOĞAN OLMUŞTU

Aralık 2019’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın oğlu Selim Akar evlenen Melih Kahya Akar’ın nikah şahitliğini ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Kalender Orduevi’nde dünya evine giren çiftin nikah törenine Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın kıydığı nikaha şahitlik etti.

Hulusi Akar’ın gelini Melis Kahya Akar, Türkiye’de yaptıkları yatırımlarla ilgili bölgede fırsat gördüklerini ve bu yöntemle ilerleyeceklerini açıklamıştı. Akar, “Her bölgeye gidebiliyorsunuz. Oranın tüketicisine gidebiliyorsunuz, üreticisine gidebiliyorsunuz. Onları kalkındırabiliyorsunuz. O nedenle Türkiye’de çok büyük bir potansiyel var. Türkiye öncelikli ülkeler listemizde” ifadelerini kullanmıştı.