İbn Haldun Üniversitesi Nerededir? Hangi Fakülteler vardır? Burs imkanı var mı? 2022

25.07.2022

İbn Haldun Üniversitesi, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi, kamu tüzel kişiliğine sahip bir vakıf üniversitesidir.

İbn Haldun Üniversitesi, verdiği eğitimin kalitesi ve yürüttüğü araştırma projeleri ile Türkiye’de ve dünyada bir “araştırma üniversitesi” olarak öne çıkmayı hedeflemektedir. İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ), TÜRGEV tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 2015 yılında açılmış olup, 2017-2018 Akademik Yılı’nda eğitime, Başakşehir’deki Güney Kampüsünde başlamıştır. Kuzey kampüs olarak da adlandırılan İbn Haldun Üniversitesi kampüsü ise, Osmanlı medrese mimarisi örnek alınarak Başakşehir’de inşa edilmiş olup 2020 yılında hizmete alınmıştır.

Seçkin ve uluslararası arenada söz sahibi bir akademik kadroya sahip olan üniversitede, Haziran 2021 itibarıyla 154 akademisyen ve öğretim görevlisi kadrolu olarak görev yapmaktadır.

İHÜ bünyesinde aşağıdaki fakültelerde eğitim başlamıştır:

Hukuk Fakültesi
İslami İlimler Fakültesi
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Eğitim Fakültesi
İletişim Fakültesi
Yönetim Bilimleri Fakültesi
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü bünyesinde 7 doktora ve 17 yüksek lisans programı, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü bünyesinde 1 doktora ve 1 yüksek lisans programı bulunmaktadır.

Argümantasyon ve Münazara Çalışmaları, Çatışma Analizleri ve Barış Araştırmaları, Etik Çalışmaları, Gayrimenkul ve Altyapı, Gelecek Araştırmaları, Hadis Çalışmaları, Haydar Aliyev Avrasya Çalışmaları, İslami Ekonomi ve Finans, Japonya Çalışmaları, Müfredat Çalışmaları, Psikoterapi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sivil Toplum Çalışmaları, Sözlü Tarih ve Toplumsal Hafıza, Sürekli Eğitim, Türkçe Öğretimi, Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları, Uyuşmazlık Çözümü ve Uzaktan Eğitim alanlarında uygulama ve araştırma merkezlerimiz bulunmaktadır.

Uluslararası bir öğretim ortamına sahip İHÜ’de, Haziran 2021 itibarıyla 984 Türk öğrenci, 80 farklı ülkeden 443 Uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Uluslararası öğrencilere Türkçe hazırlık eğitimi verilmektedir. Bu öğrencilerden 756’sının lisansüstü eğitim gördüğü İHÜ’de, ilerleyen dönemde öğrencilerinin %75’inin lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) öğrencisi olması planlanmaktadır.

İHÜ’de eğitim dilleri; Türkçe, Arapça ve İngilizce’dir. Bu dillerin B2 seviyesinde öğrenilmesi zorunludur. Bunun dışında, Almanca, İspanyolca ve Fransızca gibi Batı dillerinin yanında Çince, Japonca, Farsça ve İbranice gibi Doğu dilleri de seçmeli olarak öğretilmektedir.

2021-2022 Akademik Yılı itibarıyla öğrenci kabul edecek olan Hukuk (%50 İndirimli) kontenjanı hariç, tüm lisans öğrencileri tam burslu olarak eğitim görmektedir. Derece yapan öğrencilere başarılarına göre ek burslar sunulmaktadır.

Başakşehir Yerleşkesi
Süleymaniye Yerleşkesi
Taş Mektep Yerleşkesi (Sürekli Eğitim Merkezi)