İlk başörtülü Vali olan Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir?

12.05.2022

Afyonkarahisar’ın yeni valisi Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir? İlk başörtülü vali Kübra Güran Yiğitbaşı nerelidir, kaç yaşındadır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, Valiler Atama Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı olan Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar’ın yeni valisi olarak atandı. İlk başörtülü vali olan Yiğitbaşı Kimdir merak edilmeye başlandı. Peki, Afyonkarahisar valisi Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır?

Kübra Güran Yiğitbaşı 1979 yılında Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olmuştur. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde “Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi” üzerine çalışma yapmıştır. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde, “İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı” adlı teziyle doktorasını tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi, Dr. Öğretim Üyesi ve Doçent olarak görev yapmıştır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde; Araştırmacı Gazetecilik, Medya ve Sivil Toplum, Çocuk Yayıncılığı, Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, İletişim Etiği, Medya ve Çocuk gibi dersler vermiştir. Üniversite bünyesinde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı, Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü gibi idari görevlerde yer almıştır.15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karşı mücadelede kadınların rolünü konu alan “Kalplerin Direnişi” adlı belgeseli Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilmiş, TRT belgeselde yayınlanmıştır. Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım adlı kitabın yazarıdır. 2019 yılında Basın İlan Kurumu Genel Kurul temsilcisi olarak atanmıştır. Yiğitbaşı evli ve 3 çocuk annesidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.