İsa heykeline saklanmış 300 yıllık not bulundu!

03.12.2022

Hat sanatıyla özenle yazılmış ve 1777 tarihli mesaj, bir rahip tarafından Mesih’in arka tarafına doldurulmuş ve bir zaman kapsülü gibi korunmuştur.

Dönemle ilgili önemli bilgiler ve popüler eğlenceler, ekonomik durum, siyasi ve dini konular, ünlü kişiler ve diğer konular hakkında ayrıntılar içeriyor.

Belge, o dönemde Burgo de Osma katedralinin rahibi Joaquin Minguez tarafından imzalandı ve yakın zamanda restorasyon şirketi Da Vinci Restauro’nun çalışanları tarafından gün yüzüne çıkarıldı.

Bugün, ahşap heykel, İspanya’nın kuzeyindeki Burgos eyaletindeki Sotillo de la Ribera köyündeki Santa Agueda kilisesinde tutuluyor.

İki sayfanın her iki tarafına da dikkatlice el yazısıyla yazılmış belge, restoratörler İsa’nın arkasını örtmek için kullanılan ve küçük bir boşluğu açığa çıkaran bir kumaş parçasını çıkardığında bulundu.

Yerel tarihçi Efren Arroyo, keşif karşısında şaşkına döndü: “Bu tür heykellerin içinde gizli el yazısı belgeler bulmak gerçekten benzersiz olduğu için inanılmaz.”

Belge, heykelin heykeltıraşının adının ve tarım meselelerinden toplum meselelerine kadar yerel bilgilere yer vermesinin yanı sıra, yaygın hastalıkları, popüler çocuk oyunlarını ve hatta dönemin popüler boğa güreşçilerinin isimlerini vurguladı.

Uzmanlara göre, tüm bu referanslar Joaquin Minguez’in niyetinin gelecek nesillerin keşfetmesi için geride bırakılan en eski zaman kapsüllerinden birini yapmak olduğunu gösteriyor.