İslam da Yılbaşı Kutlamak Günah mı? Diyanet

Her yıl sonunda en çok merek edilen konular arasında bulunan Yılbaşı kutlaması araştırılıyor. Büyük çoğunluğu müslüman olan ülkemizde, yılbaşı günü kutlama yapmak gibi vb etkinliklere katılmak isteyen vatandaşlar, İslam yılbaşı kutlamak günah mıdır? Yılbaşı kutlamak dinden çıkarır mı? Müslümanlar yeni yılı kutlar mı? Müslümanlar neden yılbaşı kutlamaz? Yılbaşı gecesi çerez yemek günah mı? Yılbaşında eğlenmek günah mıdır? Yılbaşında pasta yemek günah mı? Hayırlı seneler demek günah mı? Yılbaşında bir şeyler yemek günah mı? Yılbaşında yemek yemek günah mı? Yılbaşı günü Kuran okunur mu? Yılbaşının dinimizdeki yeri nedir? Evde yılbaşı ağacı bulundurmak günah mı? Yılbaşında ne uğur getirir? gibi sorularına cevap arıyorlar. Aşağıdaki başlılarda islama göre yılbaşında ne yapılmalı bulabilirsiniz!

21.12.2022

İslama göre yılbaşı kutlamak günah mıdır?

Yılbaşı gecesine özel yemekler hazırlayarak eğlenceler düzenlemek, Hristiyan geleneklerine benzetildiğinden dolayı dinen caiz değildir.

Müslümanlar yeni yılı kutlar mı?

Müslümanların yılbaşı kutlaması oldukça yanlış bir davranıştır. Peygamber Efendimiz (SAV), “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” (Ebû Dâvûd, Libâs, 4/4031) buyurmuşturlardır.

Yeni Yıl Mesajı Göndermek Caiz mi?

Yeni bir yıla girilmesi dolayısıyla tebrikleşme ve kutlama mesajı göndermede bir sakınca yoktur. Yeni yıla girerken müslümanlar da yeni yıl için tebrik ve iyi niyet temennisinde bulunarak, kutlama mesajları gönderebilirler.

Müslümanların Yılbaşı hediyesi alması günah mı?

Yılbaşı günü Hristiyanların özel bir günü olması nedeniyle, müslümanların günü kutlamak maksadıya yapılan programlara katılarak tebrikleşmesi, hediyeleşmesi ve bu güne özel hazırlanan yiyecekleri tüketmesi doğru bir davranış değildir.

Yılbaşında evi süslemek günah mı?

Müslümanların Yılbaşı gecesinde Hristiyanlar gibi eğlenmek, çam ağacı keserek veya farklı şekillerle evi süslemek caiz olmaz.

Yılbaşında yemek ( Hindi ) yemek günah mı?

Müslümanların, Hristiyan inanışlarını taklit etmesi, onlara benzemeye çalışması günahtır. Alimlerin görüşüne göre, yılbaşında hindi etinin yenmesi doğru değildir.