İsviçre 15 Bin Hemşire Alıyor | İsviçre İşçi Alımı | İsviçre Ne Kadar Maaş Veriyor | İsviçre Hemşire Nasıl Olunur?

13.04.2022

Dünyanın en zengin yaşam kalitesi bakımından refah seviyesinde olan İsviçre’de 15.000 sağlıkçı diğer alanlarla da 85.000 personel ihtiyacı olduğunu haberlerştiren sözcüye göre;

Uzun zamandır doktor açığını kapatmaya çalışan ancak başaramayan İsviçre, Yaşlanan nüfusu dikkate alındığında öncelikle yaşlı bakımında çalışacak hemşire ile hastanelerde görevlendirilmek üzere hemşire ve diğer sağlık çalışanlarını istihdam etmek üzere farklı arayışlara girdi.

Uzmanlara göre Ukraynadan gelen göçmenlerin İsviçredeki sağlıkdaki personel açığını kapatamayacağını ve yaklaşık 85.000 işçi açığı bulunduğu ve bu rakamların 2022 sonuna kadarda 365.000 sayısına ulaşması bekleniyor. Turizm Otelcilik gibi hizmet sektörlerinde personel ihtiyacı hergeçen gün artan İsviçre’de evden çalışmanın mümkün olmaması nedeniyle bu açığın büyüdüğü belirtiliyor.

PEKİ İSVİÇRE’DE NASIL İŞE BAŞLANIR?

İsviçre, başta sağlık sektörü olmak üzere, kalifiye işçi açığını kapatabilmek için yurt dışından da personel alabiliyor. Bunun için, işçi arayan DynaJobs gibi ya da iş bulma kurumu Adecco gibi yerlere başvurup önce uygun işi bulmak ve kabul almak gerekiyor.

İşverenin daveti ile çalışma vizesi almak için gerekli şartlar ise genelde şu şekilde oluşuyor:

– Belirli bir seviyede dil bilgisi varsa

– İsviçre’de devlet yardımı ya da herhangi bir şekilde sosyal yardıma muhtaç olunmayacağı kanıtlandıysa

– İkamet edilecek bir ev bulunmuşsa

MAAŞLAR NE KADAR?

İsviçre, dünyada en zengin ülkeler arasında kendine yer buluyor. Ulaşılan bilgilere göre 2020 yılında yapılan referandum sonrasında İsviçre saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangı, aylık ücret 4 bin İsviçre Frangı olmuştu. Bu da saatlik olarak 360 TL, aylık ise 62 bin TL maaş demek oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.