Jeremy Rifkin Kimdir? Aslen Nereli ve kaç yaşındadır? Ne mezunu, ne iş yapıyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni başdanışmanı olan Jeremy Rifkin vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki, Jeremy Rifkin Kimdir? Aslen Nereli ve kaç yaşındadır? Ne mezunu, ne iş yapıyor?

03.12.2022

Jeremy Rifkin Kimdir?

Jeremy Rifkin 26 Ocak 1945 tarihinden dünyaya geldi. Amerikalı ekonomik ve sosyal kuramcı, yazar, konuşmacı, siyasi danışman ve aktivisttir.

Bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, iş gücü, toplum ve çevre üzerindeki etkisi hakkında yirmi iki kitap yazmıştır.

Küresel ekonomik kriz, enerji güvenliği ve iklim değişikliğinin zorluğunu ele alan uzun vadeli ekonomik sürdürülebilirlik planı olan “Üçüncü Sanayi Devrimi”nin baş mimarıdır. Üçüncü Sanayi Devrimi, 2007’de Avrupa Parlamentosu tarafından resmen desteklendi.

Jeremy Rifkin Hangi Ülkelerde Danışmanlık Yapmıştır?

Jeremy Rifkin, Wharton Okulu’nda ders vermeye başlamış ve 2000’li yıllarda ise danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır.  Avrupa Birliği, Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya, İspanya’da danışmanlık yapmıştır. 

Rifkin, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Slovenya Başbakanı Janez Janša’ya Avrupa Konseyi Dönem Başkanlıkları sırasında ekonomi danışmanlığı yapmıştır.