Kapalı alanda maske yasağı kaldırıldı mı? | Maske zorunluluğu kalkıyor mu? | Fahrettin Koca’nın konu hakkında açıklaması bekleniyor

19.04.2022

Maske yasağı ile ilgili son dakika açıklamaları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında başlayan maske zorunluluğu açık alanlarda geçtiğimiz günlerde son bulmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni açıklamasında maske yasağı hakkında şu bilgileri verdi. Okullardaki maske kullanımı dahil Bilim Kurulu’nda maske ile ilgili önemli kararlar alınacağını dile getirdi. Peki, Kapalı alanda maske takma zorunluluğu kaldırıldı mı? Maske takma yasağı kalkıyor mu? İşte tüm detaylar;

Kapalı alanda maske takma zorunluluğu kaldırıldı mı? Maske takma yasağı kalkıyor mu? 

Sağlık Bakanı Koca’nin açıklaması sonrasında maske konusu gündemde kendine yer buldu. Pandeminin başlamasından beri tüm dünya olduğu gibi Türkiye’de de zorunlu olarak kullanılan maskeler için açık alanlarda zorunluluk geçtiğimiz günlerde kaldırılmıştı. Covid-19 Vaka sayılarının bir hayli düşüşe geçmesi ve toplumsal bağışıklığın sağlanmasıyla birlikte Avrupa ülkelerinde birer birer maske takma zorunluluğunu kaldırdı. Bilim Kurulu Toplantısında gündeme gelmesi beklenen maske takma zorunluluğu, okullar için de gündemde olacak.

BAKAN KOCA’NIN MASKE AÇIKLAMASI BEKLENİYOR!

Maske takma zorunluluğu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Koca, şunları söyledi;

“Salgının seyri etkisini azaltmaya başladı. Şu an 19’a yakın ilimizde yoğun bakımda yatan hasta sayısı sıfır. Geçtiğimiz yaz ‘Maskeli son yazımız olacak’ demiştim. Geldiğimiz noktada bahar geldi, o noktaya gidiyoruz.  ‘En kötü günlerimiz geride kaldı, müsterih olun’ diye sözüm olmuştu. Endişe etmeyiniz.

PEKİ MASKE ZORUNLULUĞU TAMAMEN KALKACAK MI?

Bilim Kurulu 20 Nisannda en önemli toplantılarından birini gerçekleştirecek. Maske ile ilgili kararlar alınacak. Okullardaki maske takma zorunluluğu da gündemde olacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa Valiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularına cevap verdi.

Bakan Koca, uzmanlık sınavıyla ilgili soruya, “Uzmanlık sınavı genelde kontenjanlar açıklandığında açıklanmış oluyordu. Bildiğiniz gibi Meclis’ten bir kanun geçti. Doğrusu biz o yasanın geçmesini bekledik. ÖSYM’ye daha önceden bildirmiştik. Bugün ÖSYM tarafından açıklanabilir. 11 bin 500’e yakın uzmanlık öğrencisi kadrosu açılmış olacak” yanıtını verdi. Koca ayrıca, “Bu hafta çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulu’muzda salgında gelinen noktayı ve mevcut tedbirleri ele alacağız. Kanaatimce Bilim Kurulu’nun en önemli toplantılarından biri olacaktır” dedi.

‘VİRÜSÜ ZİHNİMİZDEN ÇIKARMA ZAMANI GELMİŞTİR’

Pandemi sürecinde gelinen son noktayı da değerlendiren Koca, vaka ve vefat sayılarının son 1,5 yılın en düşük seviyesine gerilediğini hatırlatarak şunları dile getirdi.

“Dünya gündemini 2 yıldır esir alan Koronavirüs salgını hala gündemimizde olsa da artık zihnimizden çıkarma zamanı gelmiştir. Bundan sonra kişisel korucuyu tedbirler ve aşı ile korunup günlük hayatımızı sürdürmek istiyoruz. Daha güvendeyiz artık, aşımız ve ilacımız var. Vaka sayımız dün itibarıyla 3 bin 200’e kadar düşmüş durumdadır. Hastanelerimizde, yoğun bakımlarda gittikçe hastalarımız azalmakta, koronavirüs servisleri peyderpey kapanmaktadır. Bu hafta çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulu’muzda salgında gelinen noktayı ve mevcut tedbirleri ele alacağız. Kanaatimce Bilim Kurulu’nun en önemli toplantılarından biri olacaktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.