Kemal Kılıçdaroğlu Ekonomi Vizyon Belgesi’ni açıkladı!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ndeki ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısı adı altında, Ekonomi Vizyon Belgesi’ni açıkladı.

03.12.2022

Kişi başı geliri 20 bin doların üzerine çıkaracağız.

Yaptığı toplantıda Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi;

Türkiye’nin köklü bir değişime ihtiyacı var ve biz bunu gerçekleştireceğiz. Oluşturacağımız sistem halkını çok iyi koruyacak. Bu benim ülkeme bırakacak en büyük ve en güzel hediyem olacak.

Bugün verdiğimiz kavga Türkiye’nin yarın nasıl bir ülke olacağının kavgasıdır. Sanırım bu açıklamaların tümü bunu göstermiştir.

Bugün size ana muhalefet lideri olarak değil bu sistemin bir parçası olarak sesleniyorum.

Bu zaferi iyi ve mert yürekliler kazanacak. Altılı masayı oluşturanların da çok iyi kadroları var. Bu sistemin gerçekleşmesi için gereken kaynağı da buldum.

Öte yandan kimin nerede ne kadar parası olduğunu biliyorum. Bunları kuruş kuruş sizden hukuk yoluyla alacağım.

Güven ortamı yaratacağız. Halktan alınanı halka geri vereceğiz.

Bu ülke küllerinden yeniden doğacak, Türkiye bir yıldız gibi parlayacak.


“TÜRKİYE İÇİN KENETLENDİK”

Altılı Masanın en büyük motivasyonu ideolojik farklılıklar teferruattır dememiz. Türkiye için kenetlendik, halkımızın haysiyetli yaşamı için kenetlendik. Biz 6 lider olarak birlikte yürümeye devam edeceğiz. Gerçek bir demokrasiyi inşa edeceğiz.


“İKTİDARIN İLK ÜÇ YILINDA 100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM GETİRECEĞİZ

İlk adım halkımıza nefes aldırmak, Toplamda 5 trilyon 461 milyar dolarlık fon yönetenlerle toplantılar yaptım.

İktidarın ilk üç yılında 100 milyar dolarlık yatırım getireceğiz. Türkiye büyük kaynaklara ve büyük potansiyele sahip bir ülke. Halkımız hiçbir şeyden pay alamıyor. Kirli sermayenin çaldığı 418 milyar dolar tahsil edilecek.


ÜLKEYİ KRİZDEN ÇIKARACAĞIZ

Ücretli çalışanlara hiçbir zaman büyümeden pay verilmedi. Bugün devleti yönetenlerin çalışanlara borcu var. Devletin maaş alanlara en az 300 milyar dolar borcu var.

Biz bu borcu ödemeye geliyoruz. Çalışanlar için gelir vergisi tarifesini yeniden düzenleyeceğiz. Gerçek zenginleşme de böyle olur.

Halkın olanı halka geri vereceğiz. Bir güven ortamı yaratarak yatırım çekeceğiz, halktan çalınanları halka iade edeceğiz. Akılcı yönetimle hızlı ülkeyi krizden çıkaracağız.


“KİŞİ BAŞI GELİR 20 BİN DOLARIN ÜZERİNE ÇIKACAK”

Halkımızı kalıcı zenginliğe ulaştıracak projeleri beş kolona ayırdık. Birinci kolon, endüstriyel dönüşümü gerçekleştirme. 50 ili kapsayan 8 bölgede özel ekonomi bölgeleri oluşturacağız.

İkinci kolon, işgücü dönüşümü. Eğitimde fırsat eşitliğine ve nitelikli işgücüne ihtiyaç var. Üçüncü kolon, enerji.

Enerjide bağımsızlığı sağlamak önceliğimiz olacak. Dördüncü kolon, gıda bolluğu bereketi. Aç evlatlarla endüstriyel devrimi gerçekleştiremeyiz.

Hiçbir çocuğumuz yatağa aç girmeyecek. Beşinci kolon, hızlı istihdam artışı. İlk etapta 3,5 milyon kişi istihdam edilecek. Kişi başı geliri 20 bin doların üzerine çıkaracağız.

Türkiye kral değil kural istiyor, kurallı ekonomiyi getireceğiz. Siyaset üstü liyakatli kadrolar bir arada çalışacak.

Çalışma prensipleri asla sıcak siyasetin ajandasına kurban edilmeyecek. Bağımsız kalması gereken kurumlar bağımsız kalacak. Sistem güçlendikçe ülke artık sürekli yapısal krizlerle de asla karşı karşıya kalmayacak.