KYK faiz affından kimler faydalanacak? KYK 2022 affı kimleri kapsıyor?

Milyonlarca öğrencinin beklediği KYK borçları ve faizleri konusundaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Kabine toplantısından beklenen karar çıktı mı? KYK faiz affı kimlere çıktı, kimlerin KYK borçları silinecek? 2022 KYK affı kimlere var? KYK borçları nasıl ödenecek? Faizler ne olacak? İşte detaylar…

18.07.2022

KYK faiz affından kimler yaralanıyor? 

Son zamanlarda gündemde yer alan KYK faiz borçları üzerine Erdoğan gerekenini yapılacağını dile getirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan; ” Son zamanlarda bay Kemal çıkmış üniversiteli gençlerimizi KYK ilgili burslarla ilgili faiz yükü bindiriyormuşuz. Faizin en büyük düşmanı biziz. İlk Kabine toplantımızdan sonra KYK borçları ile ilgili açıklama yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz, enflasyona da kurban etmeyiz. Biz çalışmamız yapıyoruz. Milletimizin sıkıntısı da en iyi biz biliyoruz Bay Kemal. Harçları kim kaldırdı? Biz kaldırdık. Artık harç diye bir şey yok.” ifadelerini kullanmıştı.

2022 KYK affı çıktı mı?

18 Temmuz 2022 tarihinde pazartesi günü düzenlenen kabine toplantısında görüşülen konulardan birisi de KYK faiz borçları oldu. Toplantı sonrasında Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile öğrencilerin ana parayı muhakkak ödeyeceği ancak faizler konusunda affın çıktığını dile getirdi. Ancak detaylar henüz belli olmadı.