Mustafa Doğan ÖZKAYA kimdir? Kaç Yaşında ve nerelidir?

18.09.2022

Bu yıl yağlı güreş sahalarında fırtına gibi esen, fiziği, çevikliği ve başarısı ile tüm güreş severlerin dikkatini çekmeyi başaran Mustafa Doğan ÖZKAYA merak ediliyor. Peki Mustafa Doğan ÖZKAYA kimdir? Yaşı, boyu, kilosu ne? Aslen nerelidir? Ne zaman başpehlivan oldu? işte merak edilenler…

Mustafa Doğan ÖZKAYA 15 Aralık 1997 tarihinde Çorum’da dünyaya geldi. Güreşlerde gösterdiği performansı ve diğer pehlivanlara göre fiziki yapı olarak küçük olması ile dikkatleri çekiyor. Çevikliği, kıvraklığı ve bitmeyen enerji ile kendi kilosunun yarısı kadar fazla kilolu başpehlivanlara kafa tutuyor ve gösterdiği üstün gayret ve başarısı ile bütün güreş sevenlerin takdirini kazanıyor. Tarihi Elmalı güreşlerinde kendisinde 40 kg fazla kiloya sahip İsmail Koç’u yenmesi ile bir kez daha dikkatleri üzerine çekmişti.

Biga güreşlerinde yine üstün çaba ve yeteneği ile bir çok başpehlivanı eleyerek finale kadar geldi ve finalde yine kendisinde 40 kg kadar fazla kiloya sahip 120kg olan Mega star Ali Gürbüz’e rakip oldu. Son yılların en iyi final müsabakalarından birisi olan mücadelede iki tarafta çok iyi bir mücadele gösterdi. Puanlamaya kalan mücadelede Ali Gürbüz puan alarak birinci oldu. Mücadele sonrasında herkesin takdiri kazanan Mustafa Doğan Özkaya’yı başarısından dolayı Ali Gürbüz’de tebrik etti.

Mustafa Doğan Özkaya 2008 yılında Ankara Büyükşehir Spor Kulübüne transfer oldu. 2014 yılında ise Antalya Büyükşehir Spor Kulübüne geçti. Hala burada güreş kariyerine devam etmektedir.

Bu yıl başpehlivanlığa yükselen Özkaya 1.75 cm boyunda ve 80 kg ağırlığındadır.