Nasıl Nikah Memuru Olunur? Nikah Memuru Olmanın Şartları nelerdir? Nikah Memuru Olmak için Ne Mezunu Olmak Gerekir?

12.05.2022

Nikah Memuru Olmanın Şartları Nelerdir?

Nikah kıyma yetkisi aslen belediye başkanına verilmiş bir yetkidir. Ancak belediye başkanı, iş yoğunluğu ve her nikaha yetişememe durumundan dolayı, elinde boulunan bu yetkiyi başka bir devlet görevlisine verebilmektedir. Belediye başkanı nikah kıyma yetkisini görevli nikah memurlarına devrebilir. Görev yetkisini belediye başkanından alan nikah memuru da bu işlemi belediye başkanı adına gerçekleştirir. Nikah memuru olabilmek için bazı şartlara haiz olmak gerekmektedir..

Bu şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az 2 senelik bir yüksekokul mezunu olmak (nikah memuru olmak için belli bir bölüm şartı aranmamaktadır)
 • Belediyede kadrolu bir göreve atanmış olmak
 • KPSS’den geçerli bir puan almış olmak
 • 657 sayılı devlet memuru olabilme statüsüne sahip olmak
 • Belediye başkanından yetki almak
 • Adaylar erkekse askerliğini yapmış olması

Şartları taşıyan kişiler açılan kadro için başvuruda bulur ve sözlü mülakata alınmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin haklarında arşiv ve aile taraması yapılmaktadır. Ancak nikah memurluğu için gerek duyulan bu şartların bazı istisnaları da vardır. Örneğin az nüfusa sahip köy ve ilçelerde nikah kıyma görevini nikah memuru yerine muhtar üstlenebilir. Böyle bir durumda da yine muhtar yetkiyi belediye başkanından alır ve nikah memurunun yaptığı işlemden herhangi bir farkı yoktur. Belediye başkanından yetki almış bir muhtarın kıydığı nikah da aynı şekilde resmiyet kazanmaktadır.

Nikah Memurunda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Nikah memurlarının sahip olması gereken birtakım özellikler vardır.

Bunlar şu şekildedir;

 • Düzgün, temiz ve şık giyinmek
 • Kişisel bakıma ve dış görünüşe dikkat etmek
 • Disiplin sahibi olmak
 • Diksiyonun düzgün olması ve akıcı konuşmak
 • Topluluk önünde düzgün konuşma ve rahat hareket etme becerisine sahip olmak
 • İyi iletişim becerisi ve insan ilişkilerine sahip olmak

Nikah memurluğu için yetki verilirken yukarıda sayılan özellikler nezdinde daha çok belediye nezdinde görev yapan Yazı İşleri Müdürlüğü bu çalışma için uygun görülmektedir.

Nikah Memurluğu İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Nikah memurluğu için devlet tarafından doğrudan bir kadro açılmamaktadır. Yani KPSS’ye girmiş olan kişilerin doğrudan nikah memuru olmak için tercihte bulunması mümkün değildir. Nikah memuru olmak için KPSS’den geçerli bir puan almak ve belediyeye kadrolu olarak atanmış olmak gerekir. Daha sonra bu kişilere belediye başkanı tarafından yetki verilebilir. Bu yetkinin verilmesinden sonra nikah memuru olarak göreve başlayacak olan kişiler için öncelikle belediyeler tarafından bir eğitim verilir. Bu eğitimlerden belli düzeyde geçilmesi beklenir. Bu eğitimin sonunda nikah memurları göreve başlar.

Nikah Memurlarının Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

 • Evlenmek için başvuruda bulunan çiftlerin evlenmelerinin önünde bir engel olup olmadığını kontrol etmek
 • Başvurusu uygun görünen ve bir engel bulunmayan çiftlerin başvurularını onaylamak
 • Evlenme dosyalarının hazırlanmasını sağlamak
 • Nikahı çiftlere verilen gün ve saatte, şahitler huzurunda, belediye başkanının verdiği yetkiyle kıymak
 • Aile cüzdanını hazırlayıp evlenen çiftlere teslim etmek
 • Evlilik akdinin gerçekleşmesinin ardından gerekli kayıtları tutmak, saklı tutmak ve gerekli görüldüğü taktirde ilgili birimlere teslim etmek
 • Evlilik akdini nüfus müdürlüğüne bildirerek kütüğe kaydedilmesini sağlamak

Nikah Memurları Kaç Saat Çalışır?

Nikah memurlarının hafta içi çalışma saatleri diğer memurlarla aynı şekildedir. Bu süre haftalık 40 saattir. Ancak nikah memurları görevleri gereği hafta sonları ve bazen resmi tatillerde de görev yapmaktadırlar. Hafta sonları ve resmi tatiller için ayrı bir ödeme alırlar. Yıllık izinleri ise yine diğer memurlarla aynı şekildedir.

Nikah Memurlarının Maaşı Ne Kadardır?

Nikah memurları da diğer memurlar gibi maaş almaktadırlar. Bunun yanı sıra nikah memurları, nikahların genellikle hafta sonu yapılması tercih edildiği için hafta sonu daha yoğun çalışırlar. Bu yüzden hafta sonu çalıştıkları zamanlar için hafta içine göre maaşlarının yanı sıra ekstra ücret almaktadır.

Nikah Memurunun Çalışma İlkeleri Nelerdir?

Öncelikli olarak nikah memuru görevi gereği herkese eşit davranmak zorundadır. Diğer memurlarla aynı şekilde mesainin bitmesi ile görevleri de sona ermiş olur. Görevlerine ait tüm belge ve evrakları saklamak ve muhafaza etmek zorundadır. Görevleri gereği alışveriş yapamaz, borç para veremez veya alamaz. Nikahla ilgili tüm işlemleri belirlenen plana ve zamana bağlı olarak yürütmesi gerekmektedir. Bir nedenden dolayı görevinden ayrılacaksa dahi üzerinde bulunan bütün işleri yeni görevliye eksiksiz bir biçimde teslim etmesi gerekmektedir.

Nikah Memurluğunun Dezavantajları Nelerdir?

Nikah memurluğu görünenin ötesinde zor bir meslektir. Bunun nedenlerinden birisi çalışma saatlerinin hafta içiyle sınırlı olmamasıdır. Nikah için genellikle en uygun zaman hafta sonu olarak görülmektedir. Bu yüzden nikah memurları hafta sonları ve resmi tatillerde de görevlerine devam etmektedirler. Diğer bir neden ise nikahların belediyeler ve nikah salonları dışında dış mekanlarda da gerçekleşmesidir. Bu yüzden nikah memurları sık sık düğünlerde ve dış mekanlardaki nikah törenlerinde görev almaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.