Nükhet Duru Kimdir? Kaç yaşında, nereli? Nükhet Duru eşi kim? Nükhet Duru ne mezunu?

Ünlü isim Nükhet Duru son zamanlarda gündeme gelen ve merak edilen isimler arasında yer alıyor. Hayatı ve kariyeri merak edilen isim Nükhet Duru vatandaşlarca araştırılıyor. Peki, Nükhet Duru Kimdir? Kaç yaşında, nereli? Nükhet Duru eşi kim? Nükhet Duru ne mezunu?

27.10.2022

Nükhet Duru Kimdir?

Nükhet Duru, 19 Mayıs 1954 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Aslen Niğde’nin Bor ilçesinden gelen bir ailenin kızıdır. Kandilli Kız Lisesi’nden mezun oldu. 11 yaşındayken annesi ile babasının ayrılması nedeniyle yaşadığı üzüntü nedeniyle geçici felç geçirdi.

1971’de, İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Florya Deniz Kulübü’nde dans müziği orkestrasında solistlik yaparak şarkıcılığa adım attı. Güzelliği ve sesinin rengi ve tonu ile dikkat çekti. 1974 yılında ilk 33’lük plağı Aklımda Sen Fikrimde Sen – Karadır Kaşların yayınlandı. Geniş dinleyici kitlesine ise 1975 yılı yapımı Beni Benimle Bırak – Gerisi Vız Gelir başlıklı şarkılardan oluşan 33’lüğü ulaştı. Bu plak, sanatçıya ilk Altın Plak Ödülü’nü kazandırdı. İlk uzunçalar plağı Bir Nefes Gibi 1976 yılında çıktı. O yıl en iyi yorumcu ve yılın en başarılı kadın solisti ödüllerini aldı.

1978 yılında Ali Kocatepe’nin bestelediği Dostluğa Davet başlıklı şarkı ve Modern Folk Üçlüsü ile birlikte Eurovision Türkiye elemelerine katıldı. Aynı ekip ve şarkı ile Seul Uluslararası Şarkı Yarışması’na katıldılar ve birinci oldular. 80’li yıllarda klasik Türk müziği eserlerini de yorumlamaya başladı. Bu dönemde sahnelerde assolist olarak da kendini gösterdi.

21 Ağustos 2014 tarihinde dünyaca ünlü Rhytms & blues şarkıcısı The Weeknd yayınladığı “Often” da Nükhet Duru’nun “Ben Sana Vurgunum” da ki bazı kısımları kullandı. Sanatçının yurt dışında duyulmasını sağlayan önemli etkenler birisidir.

27 Ağustos 2014 tarihinde Timur Selçuk ile birlikte İstanbul’un Harbiye semtinde bulunan Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda bir konser veren Nükhet Duru, 18 Eylül 2015 tarihinde de Yaşar ile aynı sahneyi paylaştı. Nükhet Duru, başta Altın Plak olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

13 Şubat 2020 tarihinde Hikayesi Var başlığıyla yeni albümü yayınlandı.

3 Eylül 2020’de ikinci bölümü yayınlanan Menajerimi Ara başlıklı televizyon dizisinde konuk oyuncu olarak rol aldı.

Nükhet Duru’nun hayatından önemli kesitlerin yer aldığı, müzik hayatını anlatan Duru Olmak başlıklı belgesel film, Netflix Türkiye’de yayımlandı. Yönetmenliğini Mu Tunç’un yaptığı belgesel tartışmaları da beraberinde getirdi.

Nükhet Duru, Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Simavî’nin oğlu Erol Simavî ile 20 yıl süren bir ilişki yaşadı.

Nükhet Duru, Erol Simavî’den sonra müzik yapımcısı Mehmet Teoman ile, daha sonra müzisyen Doğan Canku ile birliktelikler yaşadı. İki kez evlendi; 1987 ile 1991 yılları arasında Dikran Masis ile, 1995 ile 1999 yılları arasında da Özalp Birol ile evli kaldı. İlk evliliğinden Cem adında bir oğlu bulunuyor.