Orhan Boran kimdir, kaç yaşında ve aslen nerelidir? Kimin Oğludur? Orhan Boran mesleği ne?

21.07.2022

ORHAN BORAN KİMDİR?

Orhan Boran, 30 Haziran 1928 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Türk radyo ve televizyon sunucusu ve aktördür. 1960’lı yıllardan itibaren, gece kulüplerinde Ayaküstü Gırgırı adıyla Türkiye’de ilk Stand-Up geleneğini başlatan ünlü mizah ustasıdır. Televizyonun henüz olmadığı radyolu günlerde, mükemmel Türkçesiyle kibar esprileri, unutulmaz pürüzsüz sesi, nezaketi ve beyefendiliğiyle tanınmıştır. Sivas Kongresi’nde Mustafa Kemal’e hitaben yaptığı mandaya karşı oluş konuşmasıyla meşhur olan askeri doktor Hikmet Boran’ın oğludur.

Edremit Cumhuriyet İlkokulu’nu bitirdikten sonra 1938 yılında yatılı olarak Galatasaray Lisesi’ne başladı. İlk sahne deneyimini Galatasaray Lisesi’nde okurken, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda rejisör olan ve okul temsillerini sahneye koyan Necdet Mahfi Ayral tarafından Molyer’in bir oyununda oynamak üzere seçildiğinde yaşadı.

1944 yılında babası Hikmet Boran’ı kaybetti. 1946 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu ve Türkoloji Fakültesi’ne yazıldı. Fakat para kazanması lazımdı. Aynı yıl, Necdet Mahfi Ayral, kendisini Muhsin Ertuğrul ile tanıştırdı. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda işe başladı ve Vasfi Rıza Zobu’nun talebi üzerine, birlikte oyunlar sergilediler. 17 civarında oyunda rol aldı.

Bir Fransız grubuna yaptığı tercümanlık sonrası bu gruptan aldığı bir teklif üzerine, Paris, “Théâtre des Mathurins” Tiyatrosu’nda bir yıl kadar staj yaptı. Fakat tiyatroculuğa ısınamadı. Burada bazı sahne sanatçılarının esprili konuşmalar yaparak halkı güldürmesinden esinlendi, ülkesine döndüğünde değerlendirmeyi tasarladı.

En çok radyoya ilgi duyuyordu. Harbiye’deki 4 katlı bina olan İstanbul Radyoevi’nin açılmasından itibaren, (1949 – 1950 yılları arasında) okumakta olduğu Türkoloji Fakültesini 3. sınıftan terk edip, Ekrem Reşit Rey’in asistanı olarak girdiği memuriyet hayatında, temsil yayınları rejisörlüğü yaptı. O güne kadar düşünülmemiş olan; kamyonu Taksim’de durdurup insanları konuşturmak gibi yenilikler getirdiği pek çok programın yayınlanmasını kabul ettirdi.

ORHAN BORAN KİTAPLARI

Kitapları

  • Leyleğin Ömrü (Anı)

Filmleri

  • 1946 – Domaniç Yolcusu / Unutulan Sır
  • 1949 – Kanlı Döşek
  • 1952 – Yıldırım Beyazıt ve Timurlenk
  • 1952 – Söz Müdafaanındır
  • 1953 – Kaldırım Çiçeği
  • 1953 – Balıkçı Güzeli / 1002. Gece
  • 1960 – İçimizden Biri / Ölüm Çemberi