ÖSYM duyurdu! TYT puanıyla 2 yıllık üniversite bölümleri neler? TYT sonucu ile girilebilecek 2 yıllık bölümler hangileri?

20.07.2022

Temel Yeterlilik Testi sınavı TYT puanına göre tercih yaparak 2 yıllık ön lisans okumak isteyen adaylar, 2 yıllık bölümlerin puanlarını merak ediyor. Peki, YKS 2 yıllık üniversite taban puanları ne zaman açıklanacak? 2022 ÖSYM ile YKS kontenjanları ve başarı sıralaması açıklandı mı? İşte merak edilenler…

YKS 2 YILLIK BÖLÜMLER VE TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

ÖSYM tarafından yayınlanan takvime göre, YKS sonuçları açıklandı ancak, Üniversite taban puanları başarı ve kontenjan sıralaması ise henüz açıklanmadı.

2022 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan resmi açıklamaya göre, 2022 YKS sonuçları 18 Temmuz 2022 tarihinde açıklandı. Üniversite taban puanlarının ise sonuçların açıklanmasının hemen ardından duyurulması bekleniyor.

YKS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI MI?

YKS 2022 tercih kılavuzu 19 Temmuz 2022 tarihinde açıklandı. 2022 YKS Tercih kılavuzunun açıklandığını ÖSYM Başkanı Halis Aygün duyurdu. Aygün, 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu http://osym.gov.tr sitemizde yayımladık. Adaylarımız tercihlerini 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr ‘den yapacaklardır. Kontenjanların adaylarımıza hayırlı olmasını dilerim. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Öğretmenlik Programlarına başvurabilmek için en düşük başarı sıralamaları.” açıklamasında bulundu. 

YKS TERCİH KILAVUZUNU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

YKS TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Baraj puanlarının kalkmasının ardından YKS tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağı konusunda üniversite adayları sorgulama yapıyor. 2022 senesinde adaylar üniversite tercih işlemlerini 27 Temmuz 2022 tarihinde yapmaya başlayacak. 5 Ağustos 2022 tarihine kadar sürecek tercih işlemleri http://osym.gov.tr üzerinden yapılacak.

Aşağıdaki linklerden 2021 yılı taban puanlarını inceleyebilirsiniz. 2022 lisans ve ön lisans taban puanları henüz açıklanmamıştır.

2 YILLIK ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

4 YILLIK ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN