Pandora Belgeleri Nedir? Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş sahibi Mehmet Hattat Pandora Belgelerinde!

15.10.2022

Mehmet Hattat Pandora Belgelerinde!

Forbes’ın 2018 yılında 1.4 milyar dolarlık serveti olduğunu açıkladığı Mehmet Hattat ismi, kamuoyunda son olarak “Pandora Belgeleri”nde geçmesiyle anılmıştı. “Pandora Belgeleri”nde Hattat’ın Britanya Virjin Adaları merkezli bir offshore şirket kurduğu bunun üzerinden hisse aldığı iddia edilmişti.

Pandora Belgeleri Nedir?

Pandora Belgeleri, 3 Ekim 2021’de Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından yayımlanan 11,9 milyon sızdırılmış belgedir (2,9 terabayt veri içerir). ICIJ’nin haber kuruluşları, belge sızıntısını Panama, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerdeki 14 finansal hizmet şirketinden belgeler, resimler, e-postalar ve elektronik tablolar içeren ve önceki sızıntıları (2016 yılında 11.5 milyon gizli belgeye sahip Panama Belgeleri sızıntısı) geride bırakan, şimdiye kadarki en kapsamlı finansal gizlilik ifşası olarak nitelendirdi. Belgelerin yayınlandığı tarihte, ICIJ, belgelerin kaynağını tanımlamadığını söyledi.

Haberlere göre tahmini 32 trilyon ABD dolarına kadar (gayrimenkul, sanat ve mücevher gibi parasal olmayan değerli eşyalar hariç) vergilendirilmekten gizlenmiş olabilir.