Prof. Dr. Sadettin Hülagü kimdir? Kaç yaşında, nereli, ne mezunu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı olan Prof. Dr. Sadettin Hülagü kimdir? Sadettin Hülagü evli mi, kaç çocuğu var? Sadettin Hülagü ne mezunu, ne iş yapıyor?

14.12.2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı olarak atanması ile birlikte, vatandaşlar Prof. Dr. Sadettin Hülagü kimdir? merak etmeye başladı. Peki, hayatı merak edilen ve araştırılan Sadettin Hülagü kimdir?

Prof. Dr. Sadettin Hülagü kimdir?

Prof.Dr.Sadettin Hülagü 1959 Erzurum doğumlu olup, akademisyen ve tıp doktorudur.

Erzurum Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans(1981) eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Hava Uzay Tababeti ve Uçuş Doktorluğu kursunu bitirdi. Uçuş Doktorluğu ve Paraşüt uzmanlığı aldı. GATA Ankara İç Hastalıkları A.B. Dalı’nda İç Hastalıkları uzmanlığı eğitimi aldı ve mezun oldu. 1990-1992 yılları arasında GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Gastroenteroloji yan dal uzmanlığından mezun oldu.

1996’da Kocaeli Üniversitesi İç Hastalıkları ABD Başkanlığı’na atandı ve Gastroenteroloji Bilim Dalı’nı kurdu. Amerika Oklahoma eyaleti Baptist Medical Center-Intergris Liver Unitte Karaciğer transplantasyonu ve terapotik endoskopi üzerine eğitim aldı. Türkiye’de ilk defa Çift Balonlu Enteroskopi uygulamasını başlattı ve eğitimler verdi. İtalya’da Modena Üniversitesi’nde Kolonjioskop konusunda Prof. Dr. Rita ile birlikte çalışmalar yaptı. Bu konuda Türkiye’de ilk kez SpyGlas kolonjioskop ile karaciğer, safra yolları ve pankreasın endoskopi görüntülenmesi ve tedavisini gerçekleştirdi.

2014 Yılı Ekim ayında yapılan rektörlük seçimlerinde 1. olmuş ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır. 2022 tarihinde görev süresi dolduktan sonra tekrardan rektörlüğe aday olmamış, görevi Nuh Zafer Cantürk’e devretmiştir