Rasim Özdenören kimdir, neden öldü, hastalığı neydi? Kaç yaşında vefat etti? 7 Güzel Adam’ın son temsilcisi olan usta yazar kimdir? 

23.07.2022

RASİM ÖZDENÖREN KİMDİR?

Rasim Özdenören, 20 Mayıs 1940 tarihinde Kahramanmaraş’ta doğdu. Şair Alaaddin Özdenören ile de ikiz kardeştir. Okumaya ve yazmaya çok meraklı bir çocuktu. Çocukluk döneminde farkı şehirlerde bulundu. İlk ve orta öğrenime bir dönem Kahramanmaraş’ta, bir dönem Malatya’da, bir dönem ise Tunceli’de devam ettirdi. Liseden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nünden başarı ile mezun oldu. Daha sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ninde eğitimine başladı. 1967 yılında mezun oldu.

1970 yılında yüksek lisansını tamamlamak için Amerika’ya gitti. Yaklaşık 2 yıl boyunca Amerika’da kaldı. Daha sonra Türkiye’ye dönüş yapan Rasim Özdenören, 1971’de Devlet Planlama Teşkilatında uzman olarak görev yapmaya başladı. 1975 yılında Kültür Bakanlığı’nda Bakan Müşaviri olarak görev alan Rasim Özdenören, 3 yıl boyunca da bu görevine devam etti. Daha sonra yazarlık yapabilmek için görevinden ayrıldı.

1980’de Kültür Bakanlığı’ndaki görevine geri dönen Rasim Özdenören, 1981’de Yayın Temsil Dairesi Başkanı oldu. Alanında sürekli bir yükselme kaydeden Özdenören, 1984’te Genel Sekreter Yardımcısı, 1988’de ise Genel Sekreter olarak çalışmalar yürüttü. 2004’te ise emekliye ayrıldı.

Bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle yoğun bakımda tedavi altına alınan Rasim Özdenören’in tarihinde hayatını kaybetti.