Sağlık raporu nasıl alınır? Sağlık raporu almak için ne yapmalıyım?

Farklı sebeplerden dolayı kurumlar tarafından sağlık raporu istenmektedir. Peki, sağlık raporu almak için ne yapılmalı? Sağlık raporu nasıl alınır? Hastaneden, sağlık kuruluşundan, aile hekiminden rapor almak için ne yapılır? E devlet sağlık raporu girişi nasıl yapılır?

09.12.2022

Bir çok vatandaşın çeşitli sebeplerden dolayı başvurduğu kurumlarda sağlık raporu istenebilmektedir. Sağlık raporu almak daha önceleri olduğu kadar zorlu bir süreç olmaktan çıktı. Bu raporla bazı hastalıklarından tespiti yapılabilmektedir.

SAĞLIK RAPORU NASIL ALINIR?

Sağlık raporu almak için öncelikle herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Özel hastaneler, özel tıp merkezleri, poliklinikler ve aile hekimlerinden sağlık raporunu alabilirsiniz. Bu raporu düzenleyebilmek için raporu alma gerekçenize bağlı olarak doktor tarafından, kan tahlili, ekg, röntgen istenebilmektedir.

İŞ BAŞVURUSU İÇİN SAĞLIK RAPORU NEREDEN ALINIR?

İş başvurusu için alınacak sağlık raporunda durum biraz farklı olmakta. İşe girmek için alınacak sağlık raporları iki gruba ayrılıyor. Biri işyeri hekimi biri aile hekimi. Normal bir iş başvurusu ise aile hekiminin vereceği rapor yeterli olabiliyor ancak, risk durumu yüksek işler için aile hekimi raporu geçerli olmuyor. Yüksek tehlikeli işlere başvuru için işyeri hekiminden sağlık raporu almak gerekiyor.

Alınan bu raporların geçerlilik süreleri iş türüne göre değişebiliyor. Başvuru belgeleri genelde aynı olsa da, işin risk durumuna göre sağlık raporunun belirli dönemlerde yenilenmesi istenebilmektedir. Risk durumu az olan işlerde, başvuruda verilen sağlık raporu beş yıl boyunca geçerli olmaktadır.

EHLİYET ALMAK VE EHLİYET YENİLEMEK İÇİN SAĞLIK RAPORU NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Ehliyet almak veya mevcut ehliyeti yenilemek için sağlık raporunu, tüm sağlık kuruluşlarından alınabilmektedir. Ehliyet için alınacak sağlık raporunu aile hekim, özel hastaneler, özel tıp merkezleri, poliklinikten alabilirsiniz.

Ehliyet için sağlık raporu alıyorsanız, lens veya gözlük kullanıyorsanız lensinizi ya da gözlüğünüzü de yanınızda bulundurmalısınız. Doktor tarafından yapılan muayenede herhangi bir sorun yoksa “sürücü olur” belgenizi alabilirsiniz.

EHLİYET SAĞLIK RAPORU GRUPLARI NEDİR?

Ehliyet için alınan sağlık raporlarının üzerinde birinci grup sürücü olur ve ikinci grup sürücü olur şeklinde iki seçenek bulunuyor. Bunların ifadeler şu anlamlara gelmektedir;

 Birinci grup sağlık raporları: Sürücü belgeleri içinde M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet alacaklar için sağlık yeterliliğini ifade ediyor. Bu grupta yer alan sürücülerin 10 yılda bir yeniden sağlık raporu alıp ve ehliyet için gerekli diğer belgelerle birlikte başvurup ehliyetlerini yenilemeleri gerekiyor.

● İkinci grup sağlık raporları: Sürücü belgeleri içinde C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı sürücü belgesi alacaklar için sağlık yeterliliğini ifade ediyor. Grupta yer alan sürücülerin beş yılda bir ehliyetlerini yenilemesi gerekiyor.

E-devletten alınan raporların onay sürecini düzenli takibini yapmalısınız.

AİLE HEKİMİNDEN SAĞLIK RAPORU NASIL ALINIR?

Aile hekiminden işe giriş sağlık raporu alabilmek için, başvuru yapılacak iş yerin 50’den az çalışanı olmalı ve bu iş yerinin herhangi bir tehlikeli iş kolu bulunmamalıdır. İş başvurusu yapılacak iş yerinin çalışan sayısı yeterli sayıda ise sağlık raporunu aile hekiminden alabilirsiniz.

E-DEVLET’TEN SAĞLIK RAPORU NASIL ALINIR?

E-devlet uygulaması hayatımıza girdiğinden beri, sağlık raporu da dahil olmaz üzere birçok resmi belgeyi bu sistemden alabiliyoruz. E-devlet üzerinden sağlık raporu almak için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

● E-devletin resmi web sitesi ya da uygulamasından hesabınıza giriş yapın.

● Ana sayfadan e-hizmetler kısmına girdikten sonra sağlık hizmetlerinin yer aldığı sayfaya tıklayın.

● Burada kişisel sağlık bilgi formunu seçin.

● Eğer daha önce herhangi bir rapor almadıysanız, sağ üstte yer alan “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayın.

● Karşınıza çıkan sayfada sizden istenen kişisel bilgileri doldurun.

● Daha sonra altta bulunan “Devam et” seçeneğine tıklayarak talebinizi iletin.