Sezgin Baran Korkmaz kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? Evlimidir? Suçu nedir? Türkiye’den neden Ayrıldı?

17.07.2022

25 Nisan 1975 tarihinde Kars’ın Digor ilçesinde dünyaya geldi. Organize suç örgütü liderliği suçlaması ile Amerika’da hüküm giyen iş adamı Sedat Peker’in 9. videosu ile birlikte gündeme gelmişti. 

Mega Varlık Yönetim A.Ş., Komak Isı Yalıtım sistemleri, SBK Holding Biofarma İlaç sanayi, Unico Sigorta, Münir Şahin İlaç Sanayi, Ecem İlaç Pazarlama, İstanbul Doğu Batı Derneği, Bugaraj Elektronik Ticaret, Hexagon Mühendislik, Auto Alsat Bilişim Otomotiv, Vaniköy Sigorta, Komak Madeni Yağ Akaryakıt, Boğaziçi Cam Sanayi, Bukombin Bilişim, Ürosan Kimya, Noil Yatırım, Blane Teknoloji, Umut İlaç, İsaanne Sarl şirketlerinin sahibi olan Korkmaz, İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesinde 17 Mayıs 2020’de Korkmaz ve 3’ü yabancı uyruklu 10 kişiyle, bu kişilerle bağlantılı “malen sorumlu” şirketler hakkında ABD’den haksız kazançla elde edilen “mal varlığı değerini aklama” suçu nedeniyle hapis cezası almıştı.

5 Aralık 2020 tarihinde eşi birlikte Türkiye’den ayrılmıştı.

Sezgin Baran Korkmaz tefecilik, hileli satışlar ve mafya ile bağlantısı sebepleriyle suçlanıyor.

Avusturya bulunan Korkmaz, Türkiye’ninde iade talebi olmasına rağmen, Avusturya tarafından ABD’ye iade edildi.

Konuyla ilgili Avukat Murat Volkan Dülger şunları paylaştı;

Basına ve Kamuoyuna, Türkiye ve ABD’nin Müvekkilim’i Baran Korkmaz’ın olumlu taleplerine yönelik olarak tasarlanacak şekilde tarafından belirlenecek olan seçimleri daha fazla bildirmiştik. Avusturya Adalet Bakanlığı, Müvekkilimin ABD’ye iade edilmesi yönündeki kararını verdi. Bu karara karşı Avusturya ülkesinde yargı yollarına başvurularımız devam etmektedir. Müvekkilim, konuyla ilgili olarak her nereye iade edilirse edilsin kendisini savunmaya hazır olduğunu, zira savunulmayacak herhangi bir iş ve eylem içerisinde olmadığını belirtti.