SGK Erken Emeklilik Şartları Neler? Çalışmayan Kadınlara Emeklilik İmkanı!

SGK çalışmayan kadınlar emekli olabilir mi? Prim ödemeyen ve sigorta başlangıcı olmayan kadınlar, anneler, ev hanımları, isteğe bağlı olarak sigorta yaptırarak emekli olabilir mi? Sigortası olmayan ve çalışmayan kadın nasıl emekli olur?

15.12.2022

Çalışmayan Kadınlar Emekli Olabilir mi?

Çalışmayan kadınların emekli olma imkanı bulunmaktadır. Sigorta girişi olmayan hiç çalışmamış, kadınlar isteğe bağlı emeklilik başvurusu yapabilirler. Sigorta primlerini kendileri ödeyerek emekli maaşı alabilirler. Çalışmayan ev hanımları sigorta primlerini ödeyerek emekli olabilirler. Sigorta prim ödemelerini bitirenler emekli olmaya hak kazanırlar.

Çalışmayan sigorta girişi yapılmamış kadınlar nasıl emekli olabilirler, başvuruyu nasıl yapabilirler, nasıl bir yol izlemeleri gerekir aşağıda bulabilirsiniz.

Çalışmayan Kadın Nasıl Emekli Olur?

Çalışmayan kadınlar isteğe bağlı olarak emekli olabilirler bunun için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru şartları aşağıdaki gibi;

  • Kadının çalışmıyor olması
  • İsteğe bağlı emeklilik için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yapmalı
  • Başvuru sonrasında, sigorta prim tutarlarını ödemeli

İstenen şartları taşıyan çalışmayan kadınlar, isteğe bağlı emeklilik başvurusu yapabilir ve primlerini ödedikten sonra emekliliğe hak kazanırlar.

Sigorta Primi Ödeyerek Çalışmayan Kadın Emekli Olabilir mi?

Çalışmayan kadınlar sigorta prim ödemelerini yaparak emekli olarak emeklilik haklarından faydalanabilirler ve emekli maaşı alabilirler. İsteğe bağlı emeklilik başvurusu yaptıktan sonra, başvurusu kabul edilenler prim ödemesi yapmaya başlar ve prim ödemeleri sonunda emekli olurlar.

    İsteğe Bağlı Emeklilik İçin Başvuru Evrakları Neler?

    Çalışmayan kadınların emeklilik başvurusu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru formunu doldurduktan sonra, nüfus cüzdanı fotokopisi ile yapılır.

    Yapılan başvuru sonrasında evraklar işleme alınır.