Teleskop otomobille yolculuk yapmak istermiydiniz?

11.07.2022

Tasarımcı Hyunsik Moon, çok tuhaf bir ev konseptiyle karşımıza çıkıyor.  Zodiac Stargazer, doğrudan yukarı bakacak şekilde dönebilen tekerlekler üzerindeki astronomik bir teleskopa iki yolcu kapasiteli ve size evrene olağanüstü bir pencere açıyor.

Bu gerçek bir araç değil, Moon’un Almanya’da Hochschule Pforzheim’da Ulaştırma Tasarımı Yüksek Lisansı için 1. Dönem projesi olarak kullandığı bir tasarım çalışması. Moon, astronomiyi bir şekilde demokratikleştirmenin bir yolu olarak görüyor, insanların geceleri sessiz çöle gitmek için kiralayabilecekleri ve bir arabanın bagajında ​​taşıyabileceğiniz her şeyden çok daha güçlü bir teleskopla yıldızlara bakabilecekleri bir araç.

Esasen, içine atlamak için lens kapağını yukarı çevirirsiniz, Stargazer’ın teleskop namlusuna yatay konumdayken ve kapsülün arkasında otururken tırmanırsınız. Muhtemelen, bu şey, dünyanın en kalın gözlükleriyle araba kullanmak zorunda kalmanızı önleyerek, seçtiğiniz görüntüleme konumunuza otonom olarak gidecektir. 

Muhtemelen, aynı zamanda çok yavaş gidecektir, bu yüzden lens üzerinde böcek uyarıları ile karşılaşmazsınız. Varışta, siz uzanıp yukarı bakana kadar tüm kabin geriye doğru eğilecek ve teleskop namlusu uzayacak ve bir “akıllı merceğin” gece gökyüzünü odaklamasına olanak tanıyacak.

https://www.instagram.com/p/CZzjzMujotm/?utm_source=ig_embed&ig_rid=5da97625-e0a6-4bdc-867a-8a4132b9507e