Tesbih namazı nasıl kılınır? | Tesbih namazı kaç rekattır? | Tesbih namazının kılınışı ve niyeti nasıl olur?

27.04.2022

Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi geldi ve Müslümanlar Kadir Gecesinde hangi ibadetlerini yapabileceklerini araştırıyorlar. Kadir gecesinde tesbih namazı kılmak bu ibadetlerin başında yer alıyor. Tesbih namazı beş vakit namaza göre biraz uzun bir namazdır. Müslümanlar için Kadir Gecesi çok önemli bir gece olduğu için Tesbih namazı genellikle bu gecede kılınıyor. Namaz toplamda 4 rekattır. Peki Tesbih namazı ne zaman ve nasıl kılınır? Tesbih namazında hangi dualar okunur? İşte merak edilenler…

Tesbih namazı kaç rekattır?

Tesbih namazı 4 rekatlık bir namazdır. 4 rekat olmasına karşın diğer namazlara göre okunulan dua ve sureler gereği biraz uzundur.

Tesbih Namazı nasıl kılınır?

“Niyet ettim Allah rızası için tesbih namazını kılmaya” diye niyet edilerek başlanır. Sübhâneke okunduktan sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve bir sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylelikle her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur.

İkinci rekâta kalkınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve ir sûre okunup 10 kere daha tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı ne zaman kılınır?

İmkan olduğu müddetçe sık olarak kılınması, imkan yok ise, haftada, ayda, yılda bir defa kılınması, en azından yaşam boyunca bir defa Tesbih namazı kılması peygamberimiz tarafından tavsiye edilir. Diğer namazlar da olduğu gibi tesbih namazı da Kerahet vaktinde kılınmaz. Tesbih namazı vatandaşlar tarafından genellikle Kadir Gecesi’nde kılınır. Cemaatle kılınacağı gibi tek başına da kılınabilir.

Peygamberimiz Tesbih Namazı hakkında şu tavsiyede bulunmuştur!

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.