TikTok’ta Çarşaflı çocuk hırsızı paylaşımları! Çocuk kaçırılma iddiası! Emniyet Genel Müdürlüğü duyurdu!

04.06.2022

TikTok da başlayıp daha sonra diğer sosyal medya platformlarına da yayılan bir iddiaya göre; çarşaflı kişi veya kişiler, yolda yürüyen çocukları kaçıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, son günlerde sosyal medya platformlarında gündemi meşgul eden “Çarşaflı çocuk hırsızı” iddiaları için çalışma başlattı ve yapılan araştırmalar sonucunda yapılan paylaşımların asılsız olduğunu tespit etti.

EGM Tarafından Konuya ilişkin açıklama yapıldı!

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:  Son günlerde sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden halk arasında korku ve paniğe sebebiyet verebilecek “çocukların kaçırılmaya çalışıldığı” yönünde görseller paylaşıldığı tespit edilmiştir.

“Çeşitli plakalı araçlar ile çocukların kaçırılacağı”, “kılık değiştirip çocuk kaçırıldığı” şeklinde ifadeler içeren kaçırma iddialarına karşın, bahse konu illerde çocuk kaçırma olaylarının olmadığına dair resmi makamlar tarafından açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamalara rağmen benzer paylaşımlara devam edildiği görülmüştür.

Yukarıda iddia edildiği kapsamda birimlerimize çocuk kaçırma olayı ile ilgili yapılmış herhangi bir müracaat söz konusu değildir. Bahse konu paylaşımların dezenformasyon içerikli olduğu belirlenmiş olup bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi önemle rica olunur.Suç ve suç unsuru içeren paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli adli işlemlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.