Vedat Bilgin kimdir, kaç yaşında ve aslen nerelidir?

23.05.2022

Baba tarafından aslen Bayburt Aydıntepe’li olup,1954 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi Gülpaşa hanım, babası ise Ahmet Bey’dir. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olmuştur. Üniversite dönemlerinde Genç Arkadaş adlı dergiyi ilk kez çıkarmıştır.

Mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri konusunda master, Türkiye’de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci isimli çalışması ile Doktorasını yapmıştır.

Doktora çalışmalarından sonra York Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalar yapan Vedat Bilgin, Michigan Üniversitesinde Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları konulu uluslararası çalışmalarda yer almıştır.

Gazi Üniversitesi İİB Fakültesinde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı yapmıştır. AGITPA Türk Grubu Başkanı ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi’dir.

Halen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini sürdürmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.