VMware ESX ve ESXi: Temel Farklılıklara Genel Bakış

25.07.2022

ESXi Neyi Temsil Ediyor ve Her Şey Nasıl Başladı?

VMware ürün serisine zaten biraz aşinaysanız, ESX’ten farklı olarak ESXi’nin ücretsiz olduğunu duymuş olabilirsiniz.Bu, ESX sunucularının ESXi sunucularına kıyasla daha verimli ve zengin özelliklere sahip bir çözüm sağladığına dair yaygın bir yanılgıya yol açmıştır.Ancak bu kavram tam olarak doğru değildir.

ESX, ESXi’nin öncülüdür.Hem ESX hem de ESXi hiper yönetici mimarilerini içeren son VMware sürümü, vSphere 4.1’dir (“vSphere”).Ağustos 2010’da piyasaya sürülmesinden sonra ESXi, ESX’in yerini aldı.VMware, klasik hipervizör mimarisi olan ESX’ten daha hafif bir çözüm olan ESXi’ye geçişi duyurdu.

ESX ve ESXi arasındaki temel fark, ESX’in Linux tabanlı bir konsol işletim sistemini temel alması, ESXi’nin ise sunucu yapılandırması için bir menü sunması ve herhangi bir genel amaçlı işletim sisteminden bağımsız olarak çalışmasıdır.Referans olması için, ESX adı Elastic Sky X’in kısaltmasıdır, ESXi’ye yeni eklenen “i” harfi ise “entegre” anlamına gelir.Bir kenara, ESXi’nin 2004’teki erken geliştirme aşamasında dahili olarak “VMvisor” (“VMware Hypervisor”) olarak bilindiğini ve yalnızca üç yıl sonra “ESXi” haline geldiğini bilmek ilginizi çekebilir.Temmuz 2011’de yayınlanan sürüm 5’ten bu yana yalnızca ESXi devam etti.

ESX ve ESXi: Temel Farklılıklar

Genel olarak, ESX ve ESXi hipervizörlerinin işlevselliği fiilen aynıdır.Temel fark, mimari ve operasyon yönetiminde yatmaktadır.VMware sürüm karşılaştırmasını bir kaç kelime ile kısaltmak gerekirse, ESXi mimarisi güvenlik, güvenilirlik ve yönetim açısından üstündür.Ek olarak, yukarıda belirtildiği gibi, ESXi bir işletim sistemine bağlı değildir.VMware, şu anda klasik ESX mimarisini çalıştıran kullanıcılarına ESXi’ye geçiş yapmalarını şiddetle tavsiye ediyor.VMware belgelerine göre, bu geçiş, kullanıcıların 4.1 sürümünün ötesine geçmeleri ve hipervizörlerinin faydalarını en üst düzeye çıkarmaları için gereklidir.

ESX ve ESXi: İkincisinin Temel Özellikleri

Bugün için ESXi, donanım ve makinenin işletim sistemi arasında bir sanallaştırma katmanı oluşturan “çıplak metal” bir hipervizör olmaya devam ediyor.ESXi’nin en önemli avantajlarından biri, kaynak kapasitesi için sürekli artan talep ile satın alınabilirlik arasında bir denge oluşturmasıdır.ESXi, mevcut donanımın etkin bir şekilde bölümlenmesini sağlayarak donanım kullanımı için daha akıllı bir yol sağlar.Basitçe söylemek gerekirse, ESXi birden çok sunucuyu daha az fiziksel makinede birleştirmenize olanak tanır.Bu, özellikle alan ve güç tüketimi açısından hem BT yönetim çabasını hem de kaynak gereksinimlerini azaltmanıza olanak tanır ve böylece toplam maliyetlerden tasarruf etmenize yardımcı olur.

Bir bakışta ESXi’nin temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

Daha küçük ayak izi

ESXi, ESX’in daha az yer kaplayan bir versiyonu olarak kabul edilebilir.Hızlı başvuru için, “ayak izi”, yazılımın (veya bu bağlamda hiper yöneticinin) kapladığı bellek miktarını ifade eder.ESXi 6.7 söz konusu olduğunda, bu yalnızca yaklaşık 130 MB iken, bir ESXi 6.7 ISO Görüntüsünün boyutu 325 MB’dir.Karşılaştırma için, ESXi 6’nın kapladığı alan yaklaşık 155 MB’dir.

Esnek yapılandırma modelleri

VMware, kullanıcılarına belirli bir ürün için önerilen yapılandırma sınırlarını bulmaları için bir araç sağlar.Fiziksel veya sanal ekipmanı düzgün bir şekilde dağıtmak, yapılandırmak ve çalıştırmak için ürünün desteklediği sınırları aşmamanız önerilir.Bununla, VMware temelde her boyuttaki uygulamaları barındırmak için araçlar yaratır.ESXi 6.7’de VM’lerinizin her biri 256 adede kadar sanal CPU’ya, 6 TB RAM’e, 2 GB video belleğine vb. sahip olabilir. Sanal diskin boyutu 62 TB’dir.

Arttırılmış güvenlik

VMware, ESXi ana bilgisayarlarını yetkisiz erişime ve kötüye kullanıma karşı korumak için çok çeşitli araçlar ve özellikler sunar.6.5 sürümünden bu yana, dosyaları, sanal disk dosyaları ve çekirdek döküm dosyaları dahil olmak üzere VM’lerinizi şifrelemek mümkündür.VMware’in esnek rol tabanlı erişim kontrol mekanizması ile altyapınızdaki tüm kullanıcılar için erişim politikaları tanımlayabilirsiniz.Son olarak, ağ trafiğini, uyumluluk uyarılarını, güvenlik duvarı etkinliğini ve işletim sistemindeki değişiklikleri kapsayan denetim günlüğü, altyapınızın daha da etkili bir şekilde izlenmesine olanak tanır.

Zengin ekosistem

VMware ekosistemi, çok çeşitli üçüncü taraf donanımlarını, ürünlerini, konuk işletim sistemlerini ve hizmetlerini destekler.Örnek olarak, ESXi ana makinenizle bağlantılı olarak üçüncü taraf yönetim uygulamalarını kullanabilir, böylece altyapı yönetimini çok daha az karmaşık bir çaba haline getirebilirsiniz.Bir VMware aracı olan Global Support Services (GSS), belirli bir teknik sorunun üçüncü taraf donanım veya yazılımla ilgili olup olmadığını öğrenmenize olanak tanır.

Kullanıcı dostu deneyim

6.5 sürümünden bu yana vSphere İstemcisi, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştiren bir HTML5 sürümünde mevcuttur.Bu sürümle birlikte, verilen ağa ve sisteme erişimi olan herhangi bir makineden temel yönetim komutlarını başlatmanıza izin veren vSphere Komut Satırı Arabirimi (vSphere CLI) da bulunmaktadır.Geliştirme amacıyla, REST tabanlı API’leri kullanabilir, böylece uygulama sağlamayı, koşullu erişim denetimlerini, self servis kataloğunu vb. optimize edebilirsiniz.

Çözüm

VMware ESX ve ESXi karşılaştırmasına geri dönersek, iki hipervizör, mimari ve operasyonel yönetim söz konusu olduğunda tamamen farklı olsalar da, en azından 4.1 yayın sürümlerini karşılaştırırken, işlevsellik ve performans açısından oldukça benzerdir.ESXi, ESX’in aksine genel amaçlı bir işletim sistemine dayanmadığından, bu size bir dizi güvenlik ve güvenilirlik sorununu çözme fırsatı sunar.VMware, ESXi mimarisine geçişi teşvik eder;belgelerine göre, işlem dikkatli bir hazırlık gerektirse de, geçiş VM kesintisi olmadan gerçekleştirilebilir.

VMware tabanlı altyapınızı korumanıza yardımcı olmak için NAKIVO Backup & Replication, otomasyona, neredeyse anında kurtarmaya ve kaynak tasarrufuna izin veren zengin bir gelişmiş özellikler seti sunar.Aşağıda, özellikle bir VMware ortamında yardımcı olabilecek ürünümüzün bazı temel özellikleri özetlenmiştir:

VMware Backup– Canlı VM’leri ve uygulama verilerini yedekleyin ve yedekleme arşivini ihtiyacınız olduğu sürece saklayın.NAKIVO Backup & Replication ile yedeklemeler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Görüntü tabanlı– diskleri ve yapılandırma dosyaları dahil tüm VM yakalanır;
  • Artımlı– ilk tam yedekleme tamamlandıktan sonra, yalnızca değiştirilen veri blokları kopyalanır;
  • Uygulamaya duyarlı– MS Exchange, Active Directory, SQL vb.’deki uygulama verileri, işlemsel olarak tutarlı bir durumda kopyalanır.

VMware Replication– VM’lerinizin aynı kopyalarını, diğer bir deyişle replikalarını oluşturun.İhtiyaç duyulana kadar kapalı durumda kalırlar ve kaynakları tüketmezler.

Bir olağanüstü durum meydana gelir ve VM’nizi kullanılamaz hale getirirse,bu VM’nin kopyasına yük devredebilir ve hemen hemen çalışmasını sağlayabilirsiniz.

İlke Tabanlı Veri Koruması–Temel VM koruma işleriniotomatikleştirerek zaman kazanın.Makinenin belirli bir iş kapsamına otomatik olarak eklenmesini sağlamak için bir VM’nin adına, boyutuna, etiketine, yapılandırmasına vb. dayalı kurallar oluşturun.Politika kuralları uygulandığında, artık yeni eklenen veya değiştirilen sanal makineleri kendiniz takip etmenize gerek yok.

NAKIVO Backup & Replication, mümkün olan en düşük RPO ve RTO’ya ulaşmanınne kadar önemli olduğu anlayışıyla oluşturulmuştur.İş yüklerinizin yedekleri ve replikaları yerindeyken, bir felaketten sonra neredeyse anında, çok az kesinti veya veri kaybı olmadan operasyonlara devam edebilirsiniz